Puan Ver
2
Puan Ver

Örümcek türlerinde genel olarak neden dişi türün önceliği vardır?

Neden dişi örümcekler daha büyük bir bedene, daha ilgi çekici renklere sahiptir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bir türde dişi bireylerin erkeklere göre daha gelişmiş bedenlere ve daha üst statülere sahip olması hayvanlar aleminde oldukça yaygın bir şekilde gözlemlenir. Bazı arılarda erkek bireylerin haploid olması ve sadece kraliçe ile çifteşme görevine sahip olmaları veya bazı denizde yaşayan halkalı solucan türlerinin, çoğunlukla ganodlardan oluşan vücutlara sahip olan erkeklerini "ceplerinde taşımaları" buna örneklerdir. Yani birçok canlıda olduğu gibi birçok örümcek türünde de erkek bireylerin asıl amaçlarının dişileri döllemek olduğu söylenebilir. Yeni neslin dünyaya getirilmesi ve korunması sürecinde bu hayvanlarda erkek ve dişi rollerinin görev paylaşımına göre erkekler yaşadıkları çevrenin kaynaklarını daha kısıtlı kullanarak daha küçük bedenlere sahip olacak ve daha çok dişilerle çitleşmeye odaklanacak şekilde evrimleşirken dişi bireyler yumurtaları üretmek, taşımak ve korumak gibi görevlere sahip oldukları için buna uygun olarak daha gelişmiş bedenlere sahip olmuşlardır.

İlgi çekici renkler ise genellikle cinsel seçilime, yırtıcılardan korunma veya yırtıcıları uyarma gibi amaçlarla bağdaştırılır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek kitaplı insandan korkarım.”
Thomas Aquinas
Geri Bildirim Gönder