Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5

Ortaokul kitaplarında ve e ödev sitelerinde neden "çanta taşıyan çocuk (duran değil) fiziksel anlamda iş yapmış olmaz" denilmekte?

Orta okul kitaplarında çocuklara "çanta taşıyan çocuk fiziksel anlamda iş yapmış olmaz" şeklinde öğretilmekte. Hatta bunun yanlış olduğunu söylediğimiz fizik öğretmenleri kendilerince "fiziksel anlamda iş sizin bildiğiniz iş değil" havasına girmekte :). Yatay bir kuvvet uygulamıyor olsak yatay yönde çanta neden hareket etsin?
7,311 görüntülenme
Ortaokul kitaplarında ve e ödev sitelerinde neden "çanta taşıyan çocuk (duran değil) fiziksel anlamda iş yapmış olmaz" denilmekte?
Ortaokul kitaplarında ve e ödev sitelerinde neden "çanta taşıyan çocuk (duran değil) fiziksel anlamda iş yapmış olmaz" denilmekte?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
6 Cevap
Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı Astrofizikçi

Bu sadece orta okul kitaplarında böyle öğretilmiyor, eğer diğer kaynaklara da bakarsanız işin tanımında benzer örnekler görebilirsiniz. Yani öğretmenlerin bir "havaya girdiği" yok, bu oldukça sıradan bir bilgi.

Aslında sorunuzun içerisinde cevap var:

Bu Reklamı Kapat

"Yatay bir kuvvet uygulamıyor olsak yatay yönde çanta neden hareket etsin?"

Çünkü hareket, sadece kuvvet olduğunda olmak zorunda değil. Eğer F=ma denklemini hatırlayacak olursanız, kuvvetin ivmeyle ilişkili olduğunu, hızla ilişkili olmadığını görürüz. Bu nedenle Newton hareket yasaları bunları açıklar. Yani sabit hızla hareket eden bir cisim bir kuvvet etkisi altında olmak zorunda değildir.

Bu Reklamı Kapat

Dolayısıyla: Bir cisim kuvvet uygulanmasa da hareket eder (mevcut hareketini sürdürür). Buna kuvvet eklenmesi onu sadece negatif ya da pozitif olarak "ivmelendirir". Fakat hareket ivmeden ibaret değil. Zaten bu nedenle bahsettiğiniz örnekte çantayı taşıyan kişi "sabit hızla" hareket ediyor denilir. Aksi takdirde o doğrultuda bir kuvvet söz konusu olurdu. Satır aralarını atlamamak gerek.

Fizikte de işin tanımı gereği (enerji aktarımının bir ölçütüdür), kuvvet hareketle aynı doğrultuda olmalıdır. Yatayda taşınan çantada böyle bir durum yok, orada kuvvet yer çekimine karşı uygulanırken hareket yatayda oluyor. Aradaki açı 90 derece olduğundan, yani kuvvetin hiçbir bileşeni hareket doğrultusunda olmadığından, iş sıfır.

3,982 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
M. Oguz Dişli
M. Oguz Dişli Öğrenci

Fizikteki iş kavramında uygulanan kuvvetinki ile cismin hareket ettiği doğrultu aynı olmalıdır. Bu şu demek:

Bir kutuyu ittirdiğinde kuvvetin hangi doğrultudaysa ve kutu da o doğrultuda hareket ediyorsa iş yapmış olursun . Mesela bir makara yardımıyla bir kutuyu yukarı çıkarmaya çalışıyorsun diyelim . Bu da iş sayılır , burada doğrultunun aynı olması nedeniyle iş yapabilme söz konusudur . Çanta taşırken çantaya yukarı doğru kuvvet uygularız ama öne doğru hareket ederiz bu da doğrultular aynı değil demektir . Ve bu iş sayılamaz

Bu Reklamı Kapat

2,334 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Cagatay Uysal
Cagatay Uysal Öğrenci

Teoride bazı dış kuvvetleri ihmal edip, bu uygulamamızın sürdürülebilir olduğunu varsaymak iş yapılmaz şeklindeki ifadeyi doğrular. Ancak pratik olarak mümkün olmadığı aşikardır. En basit şekilde bunun sebebi çantayı vakum ortamında taşımıyor oluşumuzdur. Çantanın her şekilde bir kuvvete karşı koyuyor olduğunu gösterir. Eğer ki çantanın sabit hızını sürdürmek istiyorsak, biz de buna uygun bir kuvvet uyguluyoruz ve bu iş tanımına uygundur. Daha detaylı bir açıklama için kaynağa bakabilirsiniz.

982 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Gleen Elert. Work. (15 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2020. Alındığı Yer: physics.info | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap
Eren Fidan
Eren Fidan Naber?İyidir.

ileri doğru yürürken çantayı da bizimle gelmesi için ileri doğru çekiyoruz yani iş yapmış oluruz. cevabın en az 200 karakter olması lazım diyor ama bence en basit cevap kısa olan cevaptır genelde. neyse bye.

1,014 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap

Sırtımızdaki çantayı ilerletirken uyguladığımız kuvvet, ayaklarımız aracılığıyla yeredir ve ilerleme yönünün zıttı istikamettedir. Çantaya uygulanan tek kuvvet ise, onu havada tutmak için harcadığımız yukarı yönlü kaldırma kuvvetidir. Dolayısıyla çanta, kendisine uygulanan bir kuvvet sonucu harekete geçmiş olmadığından kitaplardaki örneklerde bahsedilen kişiler iş yapıyor olmaz.

1,185 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et