Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Organizmalar nasıl gelişti?

Organizmalar yüz binler, milyon yıllar içerisinde evrimleşti ama nasıl evrimleşti bu canlılar? Benim bilgisizliğim kusura bakmayın ama o canlı nasıl yıllar geçip insana dönüştü? Evet doğal seçilim biliyorum ama mesela bir canlı x olayından etkilensin x olayına karşı nasıl kendini hazırlıyor o canlı?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Rahmi Eren Çakır
Öğrenci

Organizma kelimesinin tanımı:

''Canlı ya da organizma, biyoloji ve ekolojide fonksiyonlarını yaşama mümkün olduğunca uyum sağlayarak sürdüren basit yapı moleküllerinin veya karmaşık organ sistemlerinin bir araya gelmesiyle oluşan varlıklar için kullanılan bir kavramdır.''

Henüz canlılığın nasıl başladığı hakkında kesin diyebileceğimiz kanıtlar bulunmamakta. Abiyogenez teorisi bu sorunun cevabına her geçen gün daha da yaklaşıyor. Ancak şunu biliyoruz ki, sadece kendini kopyalayabilen bir molekülün oluşması ile canlılık şu anki gibi çok komplike bir hâle gelebilir. Peki bu süreç nasıl gerçekleşir?

Tüm Reklamları Kapat

Tabii ki evrim mekanizmaları ile. Bu mekanizmalardan en çok bilinen ise doğal seçilimdir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu mekanizma canlıları seçer. Canlıların bulunduğu bir havuz düşünün. Doğal seçilim ile bu havuzdan ortama uyum sağlayabilenler seçilir. Biz bu canlı havuzuna çeşitlilik diyoruz. Çeşitliliği sağlamak ise mutasyonların görevidir. DNA kopyalanırken nadiren gerçekleşen hatalar sebebiyle canlılar farklı özellikler kazanırlar. Bu mutasyonların çoğu canlıya zarar veren mutasyonlardır ve bu canlı ortama uyum sağlayamadığı için üreyemeden ölür. İşte bu doğal seçilimdir. Bazen ise bu mutasyonlar canlının ortama olan uyumunu güçlendirecek şekilde gerçekleşir. Ortama uyum sağlayan canlı, genlerini sonraki jenerasyona aktararır. Bu şekilde canlıya avantaj sağlayan genler seçilir. Bu bilinçli gerçekleşen bir olay değildir ve canlı hiçbir olaya kendini hazırlayamaz. Sadece x olayına karşı hayatta kalabilen canlılar üreyebilir.

Ben doğal seçilimi çok kaba hatlarıyla anlatmaya çalıştım ve internette sadece doğal seçilim hakkında sayfalarca makale bulabilirsiniz. Ve doğal seçilim de evrim mekanizmalarından sadece biri. Dolayısıyla sadece yazdıklarımla yetinmemenizi, Evrim Ağacı'nın ve diğer platformların evrim hakkındaki makaleleri okumanızı tavsiye ediyorum. İyi günler dilerim.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close