Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emek İpek
Emek İpek
51K UP
Üye
1

ORCID ID nedir, ne işe yarar ve ben bunu nereden alabilirim?

Bazı kişilerin profilinde son zamanlarda bayağı görmeye başladım.
217 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Gürtekin
Ahmet Gürtekin
3,560 UP
Araştırdığım Bir Alan

ORCID ID Nedir?

ORCID ID, Open Researcher and Contributor ID'nin kısaltmasıdır. Araştırmacıların ve bilim insanlarının, araştırma faaliyetlerini ve akademik kimliklerini benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullandıkları 16 basamaklı bir dijital tanıtıcıdır. ORCID ID, farklı yayın platformları, veri tabanları ve fon sağlayıcıları tarafından kullanıldığından, araştırmacıların çalışmalarını kolayca takip etmelerine ve bağlantılarını kurmalarına yardımcı olur.

ORCID ID'nin Faydaları

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacıların tanınırlığını artırır: Farklı isimlerle veya farklı kurumlarda yayın yapan araştırmacılar için bile, tüm çalışmalarını tek bir ORCID ID altında toplamayı sağlar.

Araştırma bağlantılarını kolaylaştırır: ORCID ID, araştırmacıların diğer araştırmacılarla, kurumlarla ve fon sağlayıcılarıyla bağlantı kurmasını ve iş birliği yapmasını kolaylaştırır.

Araştırma verimliliğini artırır: ORCID ID, araştırmacıların fon başvurularında, yayınlarda ve diğer işlemlerde zaman kazanmalarına yardımcı olur.

Bilimsel şeffaflığı teşvik eder: ORCID ID, araştırmacıların araştırma katkılarını daha şeffaf bir şekilde paylaşmalarını sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

ORCID ID Nasıl Alınır?

ORCID ID'yi ücretsiz olarak ve kolayca alabilirsiniz:

ORCID web sitesine (https://orcid.org/) gidin.

"Kayıt Ol" düğmesine tıklayın.

Adınız, e-posta adresiniz ve şifreniz gibi temel bilgileri girin.

Hesabınızı doğrulamak için e-postanıza gönderilen linke tıklayın.

ORCID profilinizi tamamlayın: Eğitim geçmişinizi, araştırma ilgi alanlarınızı, yayınlarınızı ve diğer akademik bilgilerinizi ekleyin.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close