Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Oran orantı teorisi ne göre bir cisim 1km/s gidiyorsa 5 saatte 5 km eğer 2km/s 2.5 saatte 5km mi gider?

Ancak eğer oran orantiya düşünürsek 1 insan bir masayı veya başka birşeyi 1 saatte yapıyorsa 2 kişi aynı masayı 0.5 saat de yani 30 dk de yapması lazım ama bunu 6 ya çıkarırsak 10 dk de yapılması lazım ve gene bunu 60 kişi yaparsak 1 dk de yapılması lazım ve gene bunu 360 kişiye çıkarırsak oran orantiya göre 1 saniye de yapılması lazım ama buolamaz
452 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Echo Harbinger
Echo Harbinger
2,510 UP
Oran orantı üzerine düşünmüş birisi

Verdiğin örnekler aslında teorik olarak doğru. Lakin oran-orantı konusunun pratikte de belli bir noktada karşılığı olması gerekir. İlk örnekteki verdiğin iki durum teorik olarak da pratik olarak da doğru, gerçek hayatta karşılığı olan bir durum. Fakat insan-masa örneği her ne kadar teorik olarak doğru olsa da pratikte fiziksel dünyada karşılığı olmayan bir örnek olacaktır. 6 insanın aşırı koordine olmuş bir şekilde çalışması mümkünatı olabilecek bir durum olsa da aynı sonucu maalesef 360 insanın 1 saniyede bir masayı yapabilmesi şeklinde bulamayız. Bir noktadan itibaren oran orantı teorisi her zaman gerçek hayatta doğru sonuçları fiziksel şartlar doğrultusunda veremez. Ve işin doğası ve gereklilikleri göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yunus Bilece
Yunus Bilece
32K UP
Öğrenci

3600 kişi 1 sn'de 1 masa yapar 360 kişi değil.

6'şar kişilik 600 grup masa yapıyor 1.grup başladıktan 1sn sonra 2.grubu başlat ondan 1 sn sonra 3.'yü ondan bir saniye sonra 4.'yü....ondan bir sn sonra 600. grubu başlat, 601.sn'de ilk grup masa yapmayı bitirecek sonra 602.sn'de 2. 603.sn'de 3. ...1200. sn'de 600.grup bitercek ve böylece her saniye 1 tane masan olacak. Oran orantı ikinci örnekte de pratikte uygulanabilir. Sadece aynı masa üzerinde değil.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close