Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
9

One more bantları gerçekten çalışıyor mu yoksa uydurma mı?

2,686 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Cevap
Orijinal Soru: One more diye bitkisel ürünler satan bir fitmanın YouTube'de de bulunan one more denge testi hileli mi?

Elbette uydurma; bu tür sahtebilim ürünleri yıllardır halka kakalanıyor ve bugüne kadar küresel bir başarı sağlayamamış olmalarının nedeni, hiçbir işe yaramıyor olmaları. Yoksa şu ana kadar herkes kullanıyor olmaz mıydı (mesela cep telefonları gibi)?

Bundan çok daha karmaşık illüzyonları YouTube'da görebilirsiniz, burada illüzyon bile yok. Kişi normalde rahatlıkla o kuvveti karşılıyor olabilir ve ilk seferde basitçe düşmüş olabilir. Arkadaki kişi kuvvet uyguluyor gibi yapabilir. Daha inandırıcı bir test, insanın insana baskı uygulaması yerine koluna objektif bir yük asmak (mesela 30 kg yük asmak) olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Ama o bile insanları aldatmakta kullanılabilir.

Bunun doğrusu şudur: Bağımsız ve bu iddiayı çürütmek isteyen bir araştırmacı rastgele seçilen 30 kişiyi tutar. Bu kişilerin normal sağlıklarındayken tek ayak üstünde ne kadar yük taşıyabildikleri iki kol için de 3'er kez ölçülür. Sonrasında bunların yarısına sözde "denge bileklikleri/kağıtları" (artık o ürün her neyse ondan) verilir, geri kalanına "denge bilekliği verildiği" söylenir ama boş bir kağıt veya sıradan bir bileklik verilir. Sonra aynı 3 kez yük testi iki kolda da tekrar yapılır. Sonuçlar kıyaslanır.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer iki grup arasında istatistiki bir fark yoksa, ürün çalışmıyor demektir. İki grup arasında istatistiki bir fark varsa, ürün çalışıyor demektir.

Şirketin malvarlığının tamamı üzerine bahse girmeye var mısınız?

142 görüntülenme
20
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yunus Emre KARABIÇAK
Ürünü denedim
Orijinal Soru: One more gerçekten çalışıyor mu?

Bir bandın insanın dengesini değiştireceğine hiç inanmıyorum tamamen safsatadan ibarettin benim için. Diğer bahsettikleri faydalar da büyük oranda saçma ve abartı. Diğerlerine nazaran daha profesyonelce düzenlenmiş bir saadet zinciri olduğunu düşünüyorum çünkü bir konuşmalarını dinlemiştim. Önce bilgisiz insanlara karşı bilmedikleri terimler ve bilgiler kullanarak onları etkileyip daha sonra işin ekonomik kısmına girerek insanların 'kolay para' kazanma isteklerini kabartıyorlar.

484 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Harun Sayı
Makine Mühendisi-PhD Adayı
Orijinal Soru: One more gerçekten çalışıyor mu?

Ürünü 1 dk denedim.

Dün arada görüştüğüm bir arkadaşım bu işe girmiş. 3 ay olmuş, bu süre zarfında ürünü verdiği insanlarda neler gördüğünden bahsetti. Diz ağrılarından, eklem sıvı kayıplarına, omurga problemlerine, vertigo hatta migrene, uyku sorunlarına dek pozitif sonuçlanmış bir çok deneyiminden bahsetti. Boyun fıtığı için kullandığı bant modelinin 2-3 hafta gibi bir sürede kendisine ne kadar iyi geldiğini söyledi. Düzenli MR çektirip durumu kontrol edeceğini dile getirdi. TTS (transdermal dalga teknolojisi diyorlar) kullanılarak üretilen bu bantlara yerleştirilmiş vitamin-mineral gibi maddeler kılcal damarlar tarafından alınarak kan dolaşımına katılabiliyormuş. Elindeki ana ürün dediği bantı tutmamı istedi ve denge testi yaptı. Objektif bakmaya çalışıp içimdeki sese bu safsata değil bir saniye bekle bir diyerek sabrettim. Dengemi artırdığını söylemem gerekir. Konuyu araştırıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

418 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Erdoğan Gümüştaş
Teknik eleman
Orijinal Soru: One more gerçekten çalışıyor mu?

Eskiden topuzlu kantarlar vardı. Belki hala vardır bir tarafına küçük Bi ağırlık koyup çok ağır malzemeler tartılırdı aynı tekniği kullanıyorlar. Rastgele kalın kağıttan aynı büyüklükte bir kağıdı elinize alın ve deneyin aynı sonucu alacaksınız mucize bir olay değil tamamen fizik mekanik bileşke kuralı.

659 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Olgusal Hata 1 moderatör tarafından eklendi
Bu, anekdotal bir anlatımdır ve bilimsel bir değeri yoktur. Söz konusu Bilekliklerin işe yaradığını gösteren hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.
4
İçeriği Göster
Cevap
Özge Sapancı
Özge Sapancı
1,182 UP
İllüstratör&Tasarımcı

Merhaba, ben tasarımcıyım, babam eczacı annem emekli öğretmen. Kendim, annem ve babam için kullandım bu bantları. Kesinlikle işe yarıyor. Babam kızım bu uyduruk şeyle beni uğraştırma beni dedi önce. Sonra internet sitesine girip içeriğini okuyunca bir denenebilir dedi. 30 senedir damarlardaki dolaşım bozukluğundan bacak ağrılarından duramıyordu. Çocukluğum babamın bacaklarını çiğnemekle geçti diyebilirim😂 gece yarısı ağrıyla uyanıyor ve sabaha kadar evi turluyordu. Bu ağrı bantlarını 3 gün kullandı yıllardır geçmeyen ağrıları 3 günde geçti. Üstelik içindeki etken maddelerin de hücre onarıcı olduğu da kanıtlandığı için ve gümüş iyonları da toksikleri vücuttan uzaklaştırdığı için ağrı kesiciden öte bir görev yapıyor. Gümüş iyonları korona döneminde çok kullanıldı biliyor musunuz bilmem. Kamu binaları gümüş iyonlarıyla temizlendi. İçime sinen şu sağlık bakanlığı onaylı tek gıda takviyesi, diğerleri hep tarım bakanlığı onaylı. Ayrıca dünya sağlık örgütünden, FDA’den de onayı var. Kendim üzerimde denedim, strese bağlı çarpıntı ve uyku bozukluğunu düzeltti. Annem boyun fıtığından 1,5 sene tedavi görmüş bir insan. Zihni ağrıdan boyun sıkışmasından netleşmiyordu ve bu onu sinirli bir insan yapıyordu. Şu an gözlerinin içi parlıyor. Yani denemeden kestirip atmayın. Reklam gibi oldu ama inanın işe yaramasaydı tavsiye etmezdim.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close