Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Sevilmiş
Üye
4

Omega 3 gerçekten beyne faydalı mıdır?

Piyasada bir sürü balık yağı markası mevcut. Bunları kullandığımızda gerçekten beyne fayda eder mi?
1,896 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Atalay
Felsefe ve bilim meraklısı

Omega 3 ve türevleri ana iki çeşit yağ asidi içerir. Bunlar EPA ve DHA olarak bilinir. Bunlar dışında fındık ve benzeri ürünlerde ALA çeşidi bulunur fakat vücutta EPA ve DHA'ya dönüştürülür.[1]Bu yağ asitleri yaşlanmaya ve eksik beslenmeye bağlı olarak azalması durumunda alzheimer hastalığı için risk oluşturmasının yanı sıra beyin performansının azalmasına da yol açar.[2] İleri yaşlarda DHA' nın düşük olmasının beyinde küçülmeye yani hızlandırılmış beyin yaşlanmasına sebep olabileceği düşünülüyor. Çocuklarda ise öğrenme ve hafıza gelişiminde etkili olduğu biliniyor. DHA gibi yağ asitleri sinir sisteminde bulunan glia hücrelerindeki miktarını arttırarak miyelin kılıfının oluşumunu destekler.[3] Miyelin kılıfında hasar veya eksiklik olması durum sinir hastalıkları ortaya çıkar. EPA ise depresyon, bipolar bozukluk gibi psikolojik hastalıkların tedavisine direk olarak etki etmese de iyileşmesinde katkı bulunuyor. Depresyon hastası bir bireyde Omega 3 artışının seratonin ve dopaminin düzenlenmesine katkıda bulunduğu biliniyor. Bu hormonların düzenlenmesi depresyon semptomlarının etkisini azaltabiliyor. Omega 3'ün ayrıca beyindeki inflamasyonu azalttığını ve kan akışını düzenlediği düşünülüyor. Bunlara rağmen bazı araştırmalar sağlıklı bir bireyin yani Omega 3 miktarı iyi olan bir bireyde miktarın artmasının bir katkı sunmayabileceği de öngörülüyor.

399 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Keith Pearson. How Omega-3 Fish Oil Affects Your Brain And Mental Health. (5 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2022. Alındığı Yer: https://www.healthline.com | Arşiv Bağlantısı
 2. By Dr. Osman Shabir. Omega-3 And Alzheimer’s Disease. Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2022. Alındığı Yer: News-Medical.net | Arşiv Bağlantısı
 3. James J. DiNicolantonio, et al. The Importance Of Marine Omega-3S For Brain Development And The Prevention And Treatment Of Behavior, Mood, And Other Brain Disorders. (4 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2022. Alındığı Yer: www.ncbi.nlm.nih.gov | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close