Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anon Sulo
Anon Sulo Üye
0
Ölüm öncesi fenomenin bilimsel çalışmaları var mı varsa açıklaması nedir?
Ölüm öncesi fenoman yada deathbed vision olarakda geçen durumun açıklaması nedir ?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Emir Orhan
Ali Emir Orhan Hemşire yardımcısı, yerli-yabancı kaynaklardan tıp okuru

Bu konu hakkında yakın zamanda iki kitap okumuştum bunlardan birisi fizikçi ve parapsikolog olan ''Sir William Barrett'ın'' yazmaya başladığı ama bitiremeden vefat ettiği kitabı ''Ötealeme Geçerken Gördüklerimiz'' kitabıydı, 17-20. yüzyıl arasında geçen bazı ölüm ötesi deneyim, ölüm anı ile öncesi konusunda gerçekleşen vizyonları anlatıyordu, anlatılanlar deneyimlerden bazılarının bir hayli eski ve teyite ihtiyacı olduğundan hepsinin şahsımca doğru olduğu söyleyemesem de en azından, hastane kayıtlarına geçen olayların doğruluğu tam olduğunu düşündüğümden ve bir hayli kayıtlara geçen benzer vaka örneği olduğundan kitap büsbütün yalanlanamaz. (Tabii yazar gibi yapıp bunları mistik bir yöne bağlamamak şartıyla)

Bildiğiniz gibi ölüm öncesi kişilerde herhangi psikolojik, psikopatik bozukluğa dahil bir bulgu olmasa da hatta kişi inançsız olsa da bu deneyimleri yaşayabiliyorlar, bunlardan birkaçı şöyle:

 • Ölüme bir aydan başlayıp birkaç saate kadar olabilecek süreler ile değişmek ile birlikte ölmüş akraba ve tanıdıkları vizyonları görmek (Bir ayda başlayan vakalar iddiası, okuduğum kitapta yazan ve dediğim gibi teyite ihtiyaç duyan vakalar),
 • Ölüme yakın sürede karanlık bir düzlemde ilerleyip çok parlak bir ışığa yönelmek (hatta bu ışık kenarında beyaz giysili kişiler görmek veya yakın bir akraba-tanındık vizyonu görmek),
 • Değişik kokular ve sesler duymak ( kitapta bazı vakaların akrabalarının da bu sesleri işittiği yazıyor, tanık sadece birkaç kişi ve olay tarihi sanırsam 1800 yıllara denk geliyordu),
 • Kişinin ölmüş olduğu oda veya bölgenin yakınında ölmüş olduğu bedenine bakmak hatta bazen bedene geri dönüp tekrar dışarıya ikinci bir gözlemci gibi gidip gelmek,
 • Hayatın kısa bir özetinin gözler önünden geçmesi, meşhur film sahnesi olayı,
 • Her yönden sevgi, birlik özellikle var olan her şey ile tek vücut olduğunun hissedilmesi gibi genellikle bu sayılanlar olmak ile birlikte birçok farklı deneyim gözlenmiştir.

Ama unutmamak gerekir ki bunları gören kişiler ölmüş değil ölüme yaklaşan ve hayata geri dönüp yaşadıklarını anlatan kişilerdir lakin ölmeden önce gördüğü vizyonu etrafına ve hastane de ise sağlık çalışanlarına bildirip ölen kişilerde bir hayli fazladır.

Bu Reklamı Kapat

Beklenmedik bir şekilde yazar kitabın başında ilgime çeken bir iddiaya yer vermişti, bize metafizik olarak gözüken ve birçok kişi tarafından tecrübe edilen ve sebebi tespit edilemeyen her konu bilimin daha sonra kolaylıkla açıklayabileceği olarak adlandırdığı ve ''kriptestezi'' dediği teorisinin den bahsetmişti.

Okuduğum diğer kitapta yine aynı konuları biraz daha detaylandıran ama yine mistik bir bakış açısı sergileyen ''Colin Wilson'un'' yazdığı ''Ölüm Sonrası'' kitabıydı bu ve benzeri birçok kitap konuya spiritüel bir bakış getirdiğinden sorunuza okuduğum bazı vizyonların bilimsel sebebe bağlanabileceği iddiaları vereyim.

Özellikle bahsettiğim ölüme yakın sürede karanlık bir düzlemde ilerleyip çok parlak bir ışığa yönelmek ve bu ışık kenarında beyaz giysili kişiler görmek veya yakın bir akraba-tanındık vizyonu görmek, sesler ve kokular duymanın sebebine dahil bir hipotezi Carl Sagan ortaya atmaktadır ona göre ölüme yakın deneyime sahip olanların aslında doğum sonrası deneyimlerini yeniden yaşadıkları, daha detaylandırmak gerekirse bebeğin anne rahminden çıkarken karanlık bir ortamdan aniden çok parlak bir ortama girmesi ve ilk karşılaştıkları kişilerin beyaz kıyafetli doktorlar olduğu ortamdaki yüksek sesin ve ilk nefes alışın acısını deneyimlemesi ardından süreç içinde akraba ve tanındıkları görmenin ölüm anında yüksek stres sonucu bu bahsedilenlerin tekrar deneyimlenmesiydi bu hipotezi destekleyecek ölüme yakın anda vücutta gerçekleşen bazı değişimler var bunlar:

 • Konuşma, hafıza ve işitmenin de dahil olduğu birçok görevde etkin rol oynayan Temporal lob'un ölüme yakın süreçte anormal çalışması,
 • Kesin olmamak ile birlikte Dimetiltriptamin (DMT) denilen halisünatif maddenin ölüm ve doğum anında aşırı salgılanması sonucu bazı halisünasyonlar ve ölüm öncesi bilinçaltına kaydedilen epizodların gotik bir şekilde tezahürü.
Hipoksiden sonra beyin B.T. (Tomografi) si
Hipoksiden sonra beyin B.T. (Tomografi) si
Wikipedia

Olarak sınırlanabilir bir diğer ve şu an için en kesin bakılan iddia ise şudur kalbin durması sebebiyle bir süre sonra beynin oksijensiz kalması ve Serebral hipoksi (Cerebral hypoxia) olarak adlandırılan tabloya neden olarak beynin normal çalışma ritminin bozulması sonucu halisünasyonların ve vizyonların görülmesidir lakin dediğimiz gibi kesin bir tetikleyici olduğunu söylemek yanlış olacaktır haliyle buna bile temkinli yaklaşırken olayı mistik fenomenlere bağlamak yanlış olacaktır.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Sciencedirect. (24 June 2020). Alındığı Tarih: 24 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. The Lancet. (24 June 2020). Alındığı Tarih: 24 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Pubmed. (24 June 2020). Alındığı Tarih: 24 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Inverse. (24 June 2020). Alındığı Tarih: 24 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 5. Yazar Yok. Wikipedia. (24 June 2020). Alındığı Tarih: 24 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et