Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anon Sulo
Üye
0

Ölüm öncesi fenomenin bilimsel çalışmaları var mı varsa açıklaması nedir?

Ölüm öncesi fenoman yada deathbed vision olarakda geçen durumun açıklaması nedir ?
325 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Emir Orhan
Ali Emir Orhan
115K UP
Hemşire yardımcısı, yerli-yabancı kaynaklardan tıp okuru

Bu konu hakkında yakın zamanda iki kitap okumuştum bunlardan birisi fizikçi ve parapsikolog olan ''Sir William Barrett'ın'' yazmaya başladığı ama bitiremeden vefat ettiği kitabı ''Ötealeme Geçerken Gördüklerimiz'' kitabıydı, 17-20. yüzyıl arasında geçen bazı ölüm ötesi deneyim, ölüm anı ile öncesi konusunda gerçekleşen vizyonları anlatıyordu, anlatılanlar deneyimlerden bazılarının bir hayli eski ve teyite ihtiyacı olduğundan hepsinin şahsımca doğru olduğu söyleyemesem de en azından, hastane kayıtlarına geçen olayların doğruluğu tam olduğunu düşündüğümden ve bir hayli kayıtlara geçen benzer vaka örneği olduğundan kitap büsbütün yalanlanamaz. (Tabii yazar gibi yapıp bunları mistik bir yöne bağlamamak şartıyla)

Bildiğiniz gibi ölüm öncesi kişilerde herhangi psikolojik, psikopatik bozukluğa dahil bir bulgu olmasa da hatta kişi inançsız olsa da bu deneyimleri yaşayabiliyorlar, bunlardan birkaçı şöyle:

 • Ölüme bir aydan başlayıp birkaç saate kadar olabilecek süreler ile değişmek ile birlikte ölmüş akraba ve tanıdıkları vizyonları görmek (Bir ayda başlayan vakalar iddiası, okuduğum kitapta yazan ve dediğim gibi teyite ihtiyaç duyan vakalar),
 • Ölüme yakın sürede karanlık bir düzlemde ilerleyip çok parlak bir ışığa yönelmek (hatta bu ışık kenarında beyaz giysili kişiler görmek veya yakın bir akraba-tanındık vizyonu görmek),
 • Değişik kokular ve sesler duymak ( kitapta bazı vakaların akrabalarının da bu sesleri işittiği yazıyor, tanık sadece birkaç kişi ve olay tarihi sanırsam 1800 yıllara denk geliyordu),
 • Kişinin ölmüş olduğu oda veya bölgenin yakınında ölmüş olduğu bedenine bakmak hatta bazen bedene geri dönüp tekrar dışarıya ikinci bir gözlemci gibi gidip gelmek,
 • Hayatın kısa bir özetinin gözler önünden geçmesi, meşhur film sahnesi olayı,
 • Her yönden sevgi, birlik özellikle var olan her şey ile tek vücut olduğunun hissedilmesi gibi genellikle bu sayılanlar olmak ile birlikte birçok farklı deneyim gözlenmiştir.

Ama unutmamak gerekir ki bunları gören kişiler ölmüş değil ölüme yaklaşan ve hayata geri dönüp yaşadıklarını anlatan kişilerdir lakin ölmeden önce gördüğü vizyonu etrafına ve hastane de ise sağlık çalışanlarına bildirip ölen kişilerde bir hayli fazladır.

Tüm Reklamları Kapat

Beklenmedik bir şekilde yazar kitabın başında ilgime çeken bir iddiaya yer vermişti, bize metafizik olarak gözüken ve birçok kişi tarafından tecrübe edilen ve sebebi tespit edilemeyen her konu bilimin daha sonra kolaylıkla açıklayabileceği olarak adlandırdığı ve ''kriptestezi'' dediği teorisinin den bahsetmişti.

Okuduğum diğer kitapta yine aynı konuları biraz daha detaylandıran ama yine mistik bir bakış açısı sergileyen ''Colin Wilson'un'' yazdığı ''Ölüm Sonrası'' kitabıydı bu ve benzeri birçok kitap konuya spiritüel bir bakış getirdiğinden sorunuza okuduğum bazı vizyonların bilimsel sebebe bağlanabileceği iddiaları vereyim.

Özellikle bahsettiğim ölüme yakın sürede karanlık bir düzlemde ilerleyip çok parlak bir ışığa yönelmek ve bu ışık kenarında beyaz giysili kişiler görmek veya yakın bir akraba-tanındık vizyonu görmek, sesler ve kokular duymanın sebebine dahil bir hipotezi Carl Sagan ortaya atmaktadır ona göre ölüme yakın deneyime sahip olanların aslında doğum sonrası deneyimlerini yeniden yaşadıkları, daha detaylandırmak gerekirse bebeğin anne rahminden çıkarken karanlık bir ortamdan aniden çok parlak bir ortama girmesi ve ilk karşılaştıkları kişilerin beyaz kıyafetli doktorlar olduğu ortamdaki yüksek sesin ve ilk nefes alışın acısını deneyimlemesi ardından süreç içinde akraba ve tanındıkları görmenin ölüm anında yüksek stres sonucu bu bahsedilenlerin tekrar deneyimlenmesiydi bu hipotezi destekleyecek ölüme yakın anda vücutta gerçekleşen bazı değişimler var bunlar:

 • Konuşma, hafıza ve işitmenin de dahil olduğu birçok görevde etkin rol oynayan Temporal lob'un ölüme yakın süreçte anormal çalışması,
 • Kesin olmamak ile birlikte Dimetiltriptamin (DMT) denilen halisünatif maddenin ölüm ve doğum anında aşırı salgılanması sonucu bazı halisünasyonlar ve ölüm öncesi bilinçaltına kaydedilen epizodların gotik bir şekilde tezahürü.
Hipoksiden sonra beyin B.T. (Tomografi) si
Hipoksiden sonra beyin B.T. (Tomografi) si
Wikipedia

Olarak sınırlanabilir bir diğer ve şu an için en kesin bakılan iddia ise şudur kalbin durması sebebiyle bir süre sonra beynin oksijensiz kalması ve Serebral hipoksi (Cerebral hypoxia) olarak adlandırılan tabloya neden olarak beynin normal çalışma ritminin bozulması sonucu halisünasyonların ve vizyonların görülmesidir lakin dediğimiz gibi kesin bir tetikleyici olduğunu söylemek yanlış olacaktır haliyle buna bile temkinli yaklaşırken olayı mistik fenomenlere bağlamak yanlış olacaktır.

136 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Sciencedirect. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. The Lancet. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Pubmed. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Inverse. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 5. Yazar Yok. Wikipedia. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close