Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hüseyin Mert Demir
Üye
3

Ölmek sizi de heyecanlandırıyor mu (kötü bir heyecan)?

Bilemiyorum bazen düşünürken aklıma geliyor ve içimde garip bir his oluyor.
462 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Eymen Karademir
Bilimsever

Ölüm ile ilgili hem dehşet verici hem de ölümün verdiği heyecan ve korkuyı hafifleten fikirlerim var. Dehşet verici olan aslında korkumu hafifletenin daha detaylı hali gibi bir şey o yüzden korkuyu hafifletenden başlayacağım. Öldüğümüzde bilincimiz kapanacak ve tüm yaşamsal faaliyetlerimiz sona erecek, bu sonsuz bir uykuya dalmak gibi, ve düşününce en çok ihtiyacım olan şey bu ve bu beni daha da heyecanlandırıp korkumu hafifletiyor, dehşet verici olan ise asla uyanamayacağımız için o uykunun tadını (keyfini) alamayacağımız, tabi bir diğeri de ölünce bütün hayatımızdaki kötü ve iyi olayların son bulması ve sonsuz bir huzur olarak da düşünülebilir fakat bu bana pek mantıklı gelmiyor. Nihayetinde, bilinç dediğimiz şey yaşamın ve ölümün az çok farkında, fakat bizim bu bilince sahip olmamız ilahi metinlerde geçtiği gibi diğer hayvanların buna sahip olmaması demek değil, ki bizim "bilinç" dediğimiz şey de basit kimyasallardan ibaret ve bu kimyasallar da bize özgü değil, hu yüzden ölüm ve yaşam gibi şeyleri çok büyütmemek gerek fakat malesef bu bilinç dediğimiz şey ölümden sonrası için bir takım hikayeler uydurmaya çok yatkın, çünkü öldükten sonra bilincimizin yok olacağını kabullenemiyoruz

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ayça Karaca
Ayça Karaca
10K UP
Öğrenci

Ölümden hep korkmuşumdur. Ölüm bilinmezliktir, bilinmezlik insanı korkutur. Bu yüzden insanlık hep ölümden sonra yaşam arayışına girmiştir. Yokluk korkutucudur. İnsanlık bundan kaçmak istemiştir. Fakat geçen sene okuduğum filozoflarla ilgili bir kitapta Epikuros'la karşılaştım. Düşünceleri gerçekten beni o kadar rahatlattı ki. "Ölümden korkmak saçmalıktan ibarettir, ölümü asla deneyimlemeyeceğiz, ölüm hayatımızın bir parçası değildir. Doğmadan önce neysek şimdi o oluyoruz. Yokluktan geldik yokluğa gidiyoruz" tarzında bir düşünceye sahipti. "Yoktum, var oldum; yokum, umrumda değil" Doğmadan önce nasıl hissediyordun? Korkutucu muydu sence?

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close