Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Vusloı -
Üye
0

Ölen kas hücrelerinin yerini doldurmak için kas hücreleri tekrar bölünme yapar mı?

13-14'lü yaşlarımda ağır bir işte çalıştım yaptığım işte 10-15 kg'lık kovaları sabahtan akşama kadar taşıyordum ama 2-3 gün boyunca kollarım öyle yoruldu ki taşırken sanki yırtılırcasına kaslarım acıyordu özellikle sağ omzum ve şuan 17 yaşındayım büyük ihtimalle kas hücrelerim ani enerji ihtiyacından dolayı öldü bunun tedavisi varmı
236 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Kerem Güngör
5. sınıf tıp öğrencisi

Vücudumuzda birçok hücre bulunur ve bunlardan bazılarının sürekli olarak çoğalabilme yeteneği vardır, örneğin sindirim kanalının içini döşeyen epitel hücreleri ve deri hücreleri gibi. Buralarda bulunan hücrelerin ömrü kısadır ve çoğalan hücreler tarafından doku yenilenir. Bazı hücreler ise bölünemez, örneğin nöronlar ve kalp kası hücreleri gibi. Hareket etmemizi sağlayan kas hücreleri çizgili iskelet kas hücreleridir. Bu hücrelerin yenilenebilme kabiliyeti yoktur. Ancak küçük kas yaralanmalarında fiziksel ve biyolojik elverişliliğin sağlandığı durumlarda ise kas dokusunda bulunan bazı özelleşmiş hücreler dokunun tamirini sağlar. Bu hücreler herhangi bir yaralanma ya da yırtık durumu dışında sessizdir. [1]

Kasların ani enerji ihtiyacından dolayı öldüğünü söylemek varsayımsal olarak zor. Kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, kaslarda küçülme gibi şikayetleriniz varsa mutlaka doktor muayenesi gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. I. Y. Shadrin, et al. (2016). Striated Muscle Function, Regeneration, And Repair. Cellular and Molecular Life Sciences, sf: 4175-4202. doi: 10.1007/s00018-016-2285-z. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close