Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Olasılıklar sonsuz mudur?

Mesela yolda yürürken başıma gelebilecek olayların olasılıkları sınırılı mdır yoksa sonsuz mudur? Ya da bir zarı attığımzda 1 gelme olaılığı 1/6 dır peki bu olasılığa zarı atarken dünyanın yok olabileceği olasılığını neden eklemiyoruz?

1
157 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İlk olarak 2.sorduğunuz soru ile alakalı bir görüşte bulunmak isterim. "Ya da bir zarı attığımızda 1 gelme olasılığı 1/6 dır peki bu olasılığa zarı atarken dünyanın yok olabileceği olasılığını neden eklemiyoruz?" demişssiniz. Şöyle açıklayayım bir zarı attığımız zaman tahminde bulunduğumuz şey zarın üst yüzüne gelen nokta sayısıdır, şöyle ki her problem kendi içinde olasılıklıdır ve siz bu probleme başka bir problemden olasılık eklerseniz yeni bir problem oluşturmuş olursunuz yani siz zar atarken neden dünyanın yok olması olasılığını eklemiyoruz dediniz ya eğer siz gelecek nokta sayısı üzerinden tahmin yapıyor iken kalkıpta dünyanın yok olma ihtimalini eklerseniz bu problem zarın üst kısmına gelen nokta sayısını hesaplamaktan çıkıp "zar atarken zarın üstüne gelen nokta sayısı ve dünyanın yok olma ihtimali nedir" olur. Yani anlatmak istediğim olay her problem kendi içinde olasılıklıdır ve siz sadece o problemin olasılığını hesaplarsınız ilk sorunuza gelince "Mesela yolda yürürken başıma gelebilecek olayların olasılıkları sınırılı mdır yoksa sonsuz mudur?" bu sorunun cevabıda bence sonsuz değildir çünkü sonsuz olabilmesi için sonsuz büyüklükte bir evrende yaşıyor olmamız gerekirdi ki sonsuz olasılık olsun şu an ki bilim evrenimizin sonsuz olmadığını bir sonu olduğunu, hızla büyüdüğünü ve çok büyük olduğunu söylüyor o yüzden sonsuz olasılık olmamalı. (eğer yanlışım varsa çom özür dilerim bir uzman beni düzeltsin.)

154 görüntülenme
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, gündelik düşüncelerimizi hassas bir şekilde düzenlemekten fazlası değildir.”
Albert Einstein