Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Olasılıklar sonsuz mudur?

Mesela yolda yürürken başıma gelebilecek olayların olasılıkları sınırılı mdır yoksa sonsuz mudur? Ya da bir zarı attığımzda 1 gelme olaılığı 1/6 dır peki bu olasılığa zarı atarken dünyanın yok olabileceği olasılığını neden eklemiyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İlk olarak 2.sorduğunuz soru ile alakalı bir görüşte bulunmak isterim. "Ya da bir zarı attığımızda 1 gelme olasılığı 1/6 dır peki bu olasılığa zarı atarken dünyanın yok olabileceği olasılığını neden eklemiyoruz?" demişssiniz. Şöyle açıklayayım bir zarı attığımız zaman tahminde bulunduğumuz şey zarın üst yüzüne gelen nokta sayısıdır, şöyle ki her problem kendi içinde olasılıklıdır ve siz bu probleme başka bir problemden olasılık eklerseniz yeni bir problem oluşturmuş olursunuz yani siz zar atarken neden dünyanın yok olması olasılığını eklemiyoruz dediniz ya eğer siz gelecek nokta sayısı üzerinden tahmin yapıyor iken kalkıpta dünyanın yok olma ihtimalini eklerseniz bu problem zarın üst kısmına gelen nokta sayısını hesaplamaktan çıkıp "zar atarken zarın üstüne gelen nokta sayısı ve dünyanın yok olma ihtimali nedir" olur. Yani anlatmak istediğim olay her problem kendi içinde olasılıklıdır ve siz sadece o problemin olasılığını hesaplarsınız ilk sorunuza gelince "Mesela yolda yürürken başıma gelebilecek olayların olasılıkları sınırılı mdır yoksa sonsuz mudur?" bu sorunun cevabıda bence sonsuz değildir çünkü sonsuz olabilmesi için sonsuz büyüklükte bir evrende yaşıyor olmamız gerekirdi ki sonsuz olasılık olsun şu an ki bilim evrenimizin sonsuz olmadığını bir sonu olduğunu, hızla büyüdüğünü ve çok büyük olduğunu söylüyor o yüzden sonsuz olasılık olmamalı. (eğer yanlışım varsa çom özür dilerim bir uzman beni düzeltsin.)

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasalar; yazıya dökülmüş olsalar bile, değişmez kurallar olarak kalmamalıdır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder