Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Orijin Paradox
Üye
4

Olabilecek en yüksek sıcaklık kaç derecedir?

Gercekte yada Teorik olarak ulaşılabilecek en yuksek sıcaklık derecesi kaçtır? Yada böyle bir son nokta var mıdır? Ve tabi soğukluk icinde aynı soruyu soruyorum. Isı arttıkça atomların daha hızlı hareket ettiğini dolayısıyla kinetik enerjinin arttığını biliyoruz. Sinir var mıdır?
5,192 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan
82K UP
Biyoloji Öğrencisi

Teorik olarak belirlenen sabit bir değer olmamakla birlikte olduğu düşünülen en yüksek sıcaklık değeri 1032 Kelvin'dir. Planck olarak adlandırılır ve bu sıcaklığa sadece bir kez ulaşıldığı düşünülür. O da Big Bang’den 10-43 saniye sonra ulaşıldığı düşünülen andır. O zamandan beri halen soğumaya ve evreni genişletmeye devam etmektedir. Planck sıcaklığı mutlak sıfırın tersi olarak kabul görür. En yüksek sıcaklığa bakıldığında mutlak sıfıra göre değerlendirme yaparsak maddenin iç enerjisinin sonsuz olması gereklidir. Mutlak sıfırda maddenin iç enerjisi sıfırdadır çünkü.

Mutlak sıfır ise 0 Kelvin'dir. Santigrat cinsinden -273o 'ye denktir. Bu sıcaklıktaki bir maddenin daha da soğutulabilmesi mümkün değildir çünkü maddenin iç enerjisi zaten 0'dır. Fakat bizlerin laboratuvar şartlarında bu soğukluğa ulaşamayız. Çünkü soğutulan madde ve soğutan maddenin sıcaklığı her zaman birbirlerine yaklaşırlar fakat asla eşitlenemezler.

Tüm Reklamları Kapat

855 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Xuxi Kimyon
Amatör Araştırmacı
2012 yılında CERN'de 5.5 trilyon Kelvin olarak Guinnes Rekoru kırıldı diye biliyorum. Bir onceki rekor bundan birkaç ay once CERN rakibi ABD'deki RHIC'te 4 trilyon Celcius olara ölçüldü diye biliyorum. CERN'e meydan okudular birkaç ay sonra cevabinj trilyon katıyla aldılar yani 🤣
464 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Tübitak, et al. (2012). Rhic & Cern 5,5 Trilyon. yeryuzunde-ulasilan-en-yuksek-sicaklik-degeri-ne-kadardir. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close