Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esmanur Kadriye Öztürk
Üye
2

Oksitosin hormonu erkeklerde ne işe yarar?

Oksitosin hormonu hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?
1,026 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Uğur
Ali Uğur
7K UP
Coğrafya öğretmenliği okuyorum.

Oksitosin Hormonu Nereden Salgılanır?

Hipofiz bezinde iki kısım vardır: ön (anteriyor) lob ve arka (posteriyor) lob. Oksitosin hormonu Hipofiz bezinin arka lobundan salgılanır. Oksitosin emzirme dönemi sırasında kadınlarda göğüsten süt gelmesi olayını harekete geçirmek için faaliyette bulunur. Aynı zamanda doğum sırasında rahim kasılmalarını da hızlandırır.[1]

Oksitosin Hormonu Erkeklerde Ne İşe Yarar?

Erkekte ve kadında stres karşısında salınan Oksitosin hormonu kaygıyı azaltmakta ve sosyalliği arttırmaktadır. Bu hormon araştırmalarında özellikle anne-babalık davranışının gelişimi hususu ele alınmış ve annelik davranışının gelişimine önemli katkılarda bulunduğu saptanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Yapılan çalışmalarda testosteronun erkeklerde oksitosin yıkımına yol açtığının, östrojenin ise kadınlarda oksitosinin etkisini arttırdığı gözlemlenmiştir.[2]

Erkeklerde Oksitosin Hormonu ve Müzik İle İlgisi

Müzik, sosyalleşmede de büyük önem taşımaktadır.[3]

Müzik yapan erkeklerde testosteron, her iki cinste ise stres hormonu daha az salgılanırken, sosyal bağları güçlendiren Oksitosin hormonu daha fazla üretilmektedir.

Kaynaklar

 1. Doç.Dr. Didem ARSLANTAŞ, et al. Tibbi Terminoloji. Alındığı Tarih: 22 Ekim 2022. Alındığı Yer: Anadolu Üniversitesi | Arşiv Bağlantısı
 2. Dr. Kl. Psk. Gül Çörüş. İnsan Beyni Ve Stres. Alındığı Tarih: 22 Ekim 2022. Alındığı Yer: İstanbul Diş hekimleri odası | Arşiv Bağlantısı
 3. Özge GENÇEL. (2006). Müzi̇kle Tedavi̇. Kastamonu Eğitim Dergisi 697-706. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close