Sorulara Dön
7
Biyoloji & Genetik

Öjenizm hakkında ne düşünüyorsunuz? Normatif (dini, ahlaki) alan dışında bilimsel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

2
400 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öjenizm nazizm demek değildir. Bu iki kavramın sürekli bir arada kullanılmasının sebebi, Hitler kafalı ilkellerin bunu kendi egoistik ırk vizyonlarını gerçekleştirme uğruna suistimal etmesidir. Öjenizm; 1934-1976 yılları arasında İsveç’te uygulanan, topluma hiçbir faydası olmayacağı kesinleşen, deforme olmuş zararlı genlerin gelecek yeni bir bedene aktarılmasını engelleyerek toplumun gelecekteki refahını yükseltme hedefi güden bir tıbbi-felsefi aktivizmdir.

Öjenizm, beyazlar, zenciler, kızıllarla falan ilgili değildir. Burada hedef, atalarından beri suç, taciz, tecavüz, pedofili vb. her türlü ruhsal, fiziksel ve kriminal potansiyelleri olan bireylerin mikro hücre datasının kolayca kopyalanmasının önüne geçmektir. Bu kadar basit.

“2100 yılında öjeni bilimi tüm dünyada kullanılacak. Geçmiş çağlarda, en uygun ve uyumlunun hayatta kalması ilkesi istenmeyen türleri kabaca ayıkladı. Sonra insanın yeni ortaya çıkan merhamet hissi doğanın acımasız düzenine müdahale etmeye başladı. Sonuç olarak, uygunsuz ve uyumsuzları hayatta tutup soylarını sürdürmeye devam ediyoruz. Medeniyet ve insanlık kavramlarımızla bağdaşan tek yöntem, uygunsuz ve uyumsuzları kısırlaştırarak üremelerini engellemek ve çiftleşme içgüdüsünün planlı bir şekilde yönlendirilmesidir. Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’da birden fazla eyalet suçlularla delileri kısırlaştırmaktadır. Bu yeterli değildir. Öjenistler arasında hâkim düşünce, evliliği zorlaştırmamız gerektiğidir. İyi bir ebeveyn olamayacak bir kimsenin zürriyet sahibi olmasına kesinlikle izin verilmemelidir. Bundan bir asır sonra normal bir insan için genetik mirası uygun olmayan biriyle evlenmenin müzmin bir suçluyla evlenmekten farkı kalmayacaktır.”

Nikola Tesla

448 görüntülenme
7
Paylaş
7

Aslında bu kavram çok değişken.Zamana ve mekana göre değişir.Tüm etik değerler bir tarafa,temelde insan'ın "şu koca dağları ben yarattım" düşüncesinin bir ürünüdür.Neymiş "sağlıklı ceninleri" "hastalıklı ceninlere" tercih imiş.Bu noktada tabii ki diyebiliriz "evladımın herhangi kalıtsal hastalıklı olrak doğmasını istemem," haklısınız da.Bazı ülkeler buna yasak koysa da doğru bir yaklaşımdır.Çünkü hasta bir çocuğun sağlıklı bir çocuktan daha çok kaynak tükettiği ve dünyanın kaynakları göz önüne alındığında bir tasarruftur.Zaten öjeni kavramı bu olaya dahil olmaz.Öjeninin dahil olduğu yer sosyal faydadan daha çok bireysel ihtirasları doğuran yerlerdir.Bkz:Hitler faşizmi.İyi de bu evrimin doğal akışına müdahele değil midir? Bilimsel bir dayanak ta yok ortada.Nedir ki "Sağlıklı gen" ? Kalıtsal hastalığı olmayan bir çevreden gelmesi demek onu sağlıklı yapmaz ki.Bazı hastalıklar vardır 5 kuşak sonra vuku bulur.(Örnek vermek gerekirse bir hastalık olarak değil bir dururm olarak paylaşıyorum: bir beyaz çift evlenip çocuk sahibi oluyorlar,bir de bakıyorlar ki doğan çocuk siyahi.Araştırıyorlar acaba mutasyon filan mı diye.Ortaya çıkıyor ki erkeğin dedesinin dedesi bir siyahi hanımla evlilik yapmış ve hiçbir kuşak boyunca siyahi çocuk dünyaya gelmemiş o ana kadar.)

278 görüntülenme
4
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et