Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Odun yandıkça enerji ayrılır, kül olur. Odunun atomları olduğu gibi mi kalır?

Odun yandıkta enerji ayrılır, kül olur. Odunun atomları olduğu kimi kalır?
476 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Bilimsever

Güzel soru. Odun yandığında ayrışan şey moleküllerdir, yani atomların yaptığı bağlardır. Atomun parçalanması ise o kadar kolay değil. Tabi mollekül parçalanması ile birlikte atomun yaklaşık son yörüngelerindeki elektronlar da ayrılır. Zaten enerji çıkışı, ateş yayılması daha çok bundan olur.

Bu konuyu anlamak için evrendeki etkileşimleri araştırmanı öneririm. Çünkü atomun çekirdeğini parçalayacak kudretteki etkileşime güçlü nükleer kuvvet denilir. Evrendeki en kuvvetli kuvvettir. Öyle odunu yakmakla atom çekirdeği parçalanmaz. Evrende kuvvet dediğimiz bu etkileşimler 4 tanedir.

1. Kütleçekim kuvveti: gezegenleri yıldıza çekilmesi, elmanın yere düşmesi gibi kútlesi olan en az iki cismin birbirine yaklaşmaya olan meyilidir.

Tüm Reklamları Kapat

2. Elektromanyetik kuvvet: Elektrik ve manyetizma (mıknatıslanma) birbirinin farklı formlarıdır. Bu kuvvet sayesinde elektrik verip manyetik alan, manyetik alan verip elektrik alabiliyoruz.

3. Zayıf nükleer kuvvet: Daha çok kararsız olan çekirdekler üzerinde etkilidir.

4. Güçlü nükleer kuvvet: Atomun çekirdeği proton gibi parçacıklardan oluşur. İşte o çekirdeğin parçacıklarının birarada durabilmesini sağlayan kuvvettir.

Einstein e=m.c² demişti. Bu formül bize enerji=kütle x ışık hızının karesi der. Anlamı; Kütle olarak ağır bir elementin çekirdeğini parçalayabilirsen enerji açığa çıkar. Ama öyle odun yakarak nükleer bir kuvvet açığa çıkaramazsın. O çekirdekleri görece daha kararsız atomlardan seçmelisin. Kararsız çekirdekler dokunsak dağılmaya meyillidir. Sonra bu kararsız çekirdeklere parçacık fırlatılır. Zaten dağılmaya meyilli oldukları için, dağılırken onların birarada durmasını sağlayan enerji de açığa çıkar. Tabii ki ben böyle kolay gibi anlattım ama kolay değil.

Peki moleküllere ayrılma nedir? Örneğin odun yanınca karbonmonoksit çıkar. Karbonmonoksit, 1 atom karbon ve 1 atom oksijenin yaptığı bir bağ çeşididir. Ama özünde yine karbon ve oksijen atomu vardır. Yani atom değil, atomların oluşturduğu moleküller odundan ayrılır.[1]

Kaynaklar

 1. H. Bilim. Karbonmonoksit Nedir? Neden Zehirlidir? – Kayıp Rıhtım. (24 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 8 Kasım 2022. Alındığı Yer: Kayıp Rıhtım | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close