Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yıldıray Dilmaç
Üye
2

Oda sıcaklığında süperiletken üretilebilir mi?

Süperiletkenlik maddelerde çok düşük sıcaklıklarda gerçekleşir ve süperiletkenler akıma karşı direnç göstermez. Şuan ki teknolojiyle bunun mümkün olmadığını biliyorum ama bu konuyla ilgili bildiğiniz çalışmalar var mı.
365 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Yurtsever
Fizik bölümü öğrencisiyim

2020 yılında gösterilen çalışmalarda oda sıcaklığında süperiletkenlik gözlemlendi ancak günlük yaşantımızda şuan için oda sıcaklığında süperiletkenleri çok fazla görme ihtimalimiz yok bunun temel sebebi günümüzde oda sıcaklığında süperiletkenliği sadece çok yüksek basınç seviyelerinde gözlemliyebiliyor olmamızdır. Ancak yapılan bu çalışmalarda da çok fazla tartışılan konu halen var öyleki makale bazı sebeplerden dolayı çekilmek zorunda kaldı.[2]

Kaynaklar

 1. D. Laniel, et al. (2022). High-Pressure Synthesis Of Seven Lanthanum Hydrides With A Significant Variability Of Hydrogen Content. Nature Communications, sf: 1-9. doi: 10.1038/s41467-022-34755-y. | Arşiv Bağlantısı
 2. E. Snider, et al. (2020). Retracted Article: Room-Temperature Superconductivity In A Carbonaceous Sulfur Hydride. Nature, sf: 373-377. doi: 10.1038/s41586-020-2801-z. | Arşiv Bağlantısı
 3. ERIC HAND. ‘Something Is Seriously Wrong’: Room-Temperature Superconductivity Study Retracted. Alındığı Tarih: 4 Mart 2023. Alındığı Yer: Science | Arşiv Bağlantısı
 4. Charlie Wood. Room-Temperature Superconductivity Achieved For The First Time. (14 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 4 Mart 2023. Alındığı Yer: Quanta Magazine | Arşiv Bağlantısı
 5. C. Nast. Scientists Discover The First Room-Temperature Superconductor. (25 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 4 Mart 2023. Alındığı Yer: WIRED | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close