Sorulara Dön
0
Felsefe

Öbür dünya yanı cennet cehennemde yeniden yaşayacağımız olayına nasıl bakıyorsunuz?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Herhangi bir konunun -doğru-luk kriterlerini sunmak durumundayız değerlendirmeye sunabilmek için. Bir sanat eseriyle ilgili -doğruluk- kriteri akademik kurallar dışında belirlenemez örneğin. Öznel bir gerekçeler bütünü söz konusudur. Ya da felsefi bir akımın -yanlış- ya da -doğru- olup olmadığı söylenemez. Belli açılardan eksik görülebilse de tamamen yanlış diyebilecek değerlendirme kriterlerimiz bulunmamakta felsefe disiplinin yapısı gereği. Newton fiziğinin yanlış olduğunu söyleyemiyor olduğumuz gibi, kuantum fiziğinin tamamen doğru olduğunu da söyleyemeyiz. Öğretiler için de tamamen doğru ya da tamamen yanlış demek, daha çok kutuplaşmış bakış açılarının sloganvari yaklaşımları olmakta. Bizim belirleyeceğimiz -doğru- kriterleri nedir, -yanlış- kriterleri nedir... Bilimsel yaklaşıma ait kriterlerle bir öğretiyi değerlendiremeyiz. Baştaki örneklere döneriz böyle bir şey yapmaya kalkarsak. Biz ancak, kendi hayatı yorumlama biçimimiz üzerinden öznel bir çıkarımda bulunarak değerlendirebiliriz, ancak bunu GENELLEYEMEYİZ. Şu öğreti yanlıştır -doğrudur denemez bu açıdan. Bize çok mantıklı ya da mantıksız gelebilir (mantığımızın -doğru- -yanlışlığı- nasıl değerlendirilecek ayrı bir sorun), ancak bu çıkarımımız bizim yorumumuz ya da kişisel yaklaşım, nedenimiz yoksa da YARGIMIZ olarak kalacaktır. Ki öğreti-dimlerle ilgili genel olarak detaylı bilgiye ulaşma çabası olmadığı için zihinde kurgulanmış yapay senaryolar ya da kulak dolgunluğu ile gelenekten beslenen hikayelerle karıştırılmakta. Bu seviyedeki bireylerin kendini ateist zannetmesi de ilginç oluyor. Ya da aynı nedenlerle sıkı sıkıya bir dime bağlanmış kişinin kendini inançlı olarak görmesi... Böyle zihinlerin bir öğreti-dimi yorumlamalarının geçerliliği tartışılır. Ki şahsen detaylı bilgiye ulaşma çabası olmayan bir konuda fikir beyanının geçersizleştiğini düşünüyorum. Ki genellenebilsin. Kim olursa olsun değişmez.

Deneylenemeyen bir konuda doğru ya da yanlış diyen biri o konuda objektifliğini yitirmiş demektir ve ifade ettiği anlam geçersizleşir bu yüzden. (Bir düşünceye sahip olmak değil, sahip olduğu düşünceyi deklare etmek, genele yayılabilir görmek)

(Bizim yaşamda kalmak için kurguladığımız kendi doğru yanlışlarımızıbirdisipline bile uygulayamıyor iken, varoluş yorumu gibi üst bir konuyu bu şekilde değerlendirmek, analiz edemiyor olmayla, polarize olmuş zihinle, yargı bariyerleriyle bakmayla açıklanabilir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın