Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Yekedüz
Üye
1

Not nasıl tutulmalı?

Tıp kazandım bu sene. Merakımdan dolayı önceden çalısmaya basladım. Bir yandan da not tutuyorum lakin her seyi yazmak istiyorum ama olmaz bu not ne yapmalıyım?
379 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehemmed Qenberli
Lise öğrencisiyim

Etkili Not Alma Teknikleri

1.Akıcı Notlar Yöntemi

Bu teknikteki amaç konuyu kelime kelime yazmaktansa sana konuyu hatırlatacak genel cümleler ve şemalar kullanabilirsin. Konular arasındaki bağlantıyı görmek için güzel bir yöntemdir.

Tüm Reklamları Kapat

2.Grafik Yöntemi

Beşinci maddede detaylı olarak anlatacağımız Cornell Yöntemine dayanır, sayfayı üçe bölerek konunun genel noktalarını görmeyi kolaylaştırır.

3.Akıl Haritası

Bu yöntemi ayrıntılı açıkladığımız ayrı bir blog yazımız var açıkladığımız. Zihin haritası yazımıza ulaşmak için tıkla!

Tüm Reklamları Kapat

4.Taslak Çıkarma Yöntemi

Burada önemli olan konuyu sana hatırlatacak 4 – 5 kelime seçip bunların altına daha küçük, hatırlaman gereken notlar alman. Bu da sınavlara hazırlanırken özellikle tercih edilen bir yöntemdir. Konu başlıklarını daha iyi görmeni sağlar.

5.Cornell Not Tutma Tekniği

Bu yöntem 1950’ler den bu yana kullanılan bir yöntemdir. Çok popüler bir not tutma yöntemidir aynı zamanda. Cornell not tutma tekniğinde sayfa üçe bölünür:

1.İpuçları için dar bir sütün

2.Asıl notlarınız için daha geniş bir sütun

3.Özet için en alt kısım

İpuçları konuyu ve fikirleri hatırlatmayı amaçlayan bölümdür. İnsanlar, konu başlıkları vb. yazılır. Asıl notlar olan bölümde senin de düşünebileceğin gibi konu hakkındaki genel notlar bulunur. Ve an alttaki özet kısmında da konunun çok kısa özeti çıkarılır.

6.Cümle Yöntemi

Bu yöntemin ana fikri basit bir şekilde not almaktır. Önemli nokta söylenen her şeyi mümkün olduğunca yazmaktır. Amaç en iyi kopyayı yaratmaktır.[1]

Kaynaklar

 1. Anonim. Etkili Not Alma Teknikleri. Alındığı Tarih: 9 Eylül 2022. Alındığı Yer: kunduz.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close