Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlkin Qurbanov
İlkin Qurbanov
1,274 UP
Üye
0

Nörolojik temelli sıkıntılar telkin yolu ile ne kadar giderilebilir?

Bu konuyla ilgili pek çok psikiyatristin ve psikoloğun farklı söylemleri bulunmakta. Örn: EMDR, NLP gibi yöntemler kimi psikologlar tarafından kabul görürken kimileri tarafından saçmalık olarak nitelendiriliyor. Peki Anksiyete, DEHB ve ya daha ağır nörolojik sorunların telkin yoluyla ne kadar giderildiğine dair bir araştırma var mı?
403 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ards Yıldız
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Aslında bahsettiğiniz olgu genel kavram olarak psikanaliz olarak geçiyor ve Freud tarafından ortaya sürülen bir durumdur kendisinin amatör psikanalizi adlı kitabını okumaya başlayarak bu durum ile ilgili bir yolcuğa başlayabilirsiniz devamında ise adler ve jung'un kitaplarını okuyarak daha geniş bir perspektif elde edebilirsiniz. Kendi görüş açımı söylemem gerekirse eğer bence belirgin bir ölçüde işe yaramayan bir durum ve bence sahte bilim olarak değerlendirilmesi gereken bir olgu çünkü yöntem çok uzun soluklu ve pahalı bir yöntem yukarıda bahsettiğiniz gibi EMDR ve NLP gibi çeşitli formları oluşturulsada günümüz tıp içerisinde oldukça uzun soluklu kalmaya devam ediyor. Ekstradan bir kaç şey söylemem daha gerekirse öncelikle çok öznel bir durumdur sonuçta bu tür nörolojik sıkıntıların kaynakları kişiden kişiye göre çok farklı yönlere çekilebilir ikinci olarak dediğim gibi kesin bir kanıt yoktur sadece bazı güçlü gözlemler sonucu elde edilmiş bir kuram var son olarak bence tespit edilen yaşantıların gerçekliği şaibeli yani geçerliliği çok zayıf denilebilir. Bir ekstra bilgi vermek istedim bütün bu araştırmalara genel olarak bakıldığında batı medeniyetlerinin genel olarak baz alınarak harekete geçildiği görülüyor ve evrenselliği belli değildir

147 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close