Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Normal grip semptomlari gosteren birisi ayni zamanda covid-19 virusu ile enfekte olursa sonuc iki kat agirlasacak midir?

Su anda griple ugrasiyorum ve diger salginlarin bulasmasini istemiyorum

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Temel olarak burun,boğaz,bronşları ve daha ender olarak akciğerleri etkileyen influenza virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan gribal enfeksiyonlarda vücudumuz bağışıklık sisteminin gelişmişliğine bağlı olarak bu virüsler ile savaşır.Pek tabii virüsler zorunlu hücre içi parazit oldukları için insan vücüdunda bir hücreye DNA sını yollayarak çoğalır ve bu yüzden insan bu süreç boyunca bitkin düşer.Aynı zamanda dışarıdan gelecek başka bir hastalığa karşı daha savunmasızlaşır.Bu sebepten ötürü diyebiliriz ki evet,bu gribal enfeksiyon üzerine başka bir tip enfeksiyon ile daha enfekte olursak iyileşme süreci ve bu savaş epey zorlaşır.Tabii ki 2 kat 3 kat gibi bir yorum yapılamaz, bu az önce de belirttiğimiz gibi vücudunun bağışıklık sistemine bağlıdır.Virüslerin çalışma mekanizmasını daha detaylı anlamak için okuyabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. influenzavırusA Characterisation InfluenzavırusA Characteristation
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarınıza 'ne' düşünmeyi değil, 'nasıl' düşünmeyi öğretmelisiniz.”
Margeret Mead
Geri Bildirim Gönder