Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Normal bir insanın bilime ilgisi sosyal açıdan avantaj mı dezavantaj mı?

Ben standart bir işte çalışan standart bir insanım. Fakat diğer insanların film izlemeyi sevdiği veya futbol izlemeyi sevdiği gibi ben de Evrim ağacı gibi bilim sanat ve kültür sayfalarını takip ediyorum. Bunun sosyal açıdan avantajı veya dezavantajı olabilir mi? Bunun hakkında bir bilgisi araştırması olan var mı?
523 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Sosyal açıdan avantaj ya da dezavantaj ayrımlarını neye göre yaptığınızla ilgili.

İlgi alanlarımız, arkadaşlık etmeyi tercih edeceğimiz insan kitlesini belirleyen şeylerden biri. Bilime meyilli iseniz bu sizi yalnız da kılabilir, aksi de olabilir. Çevrenizde bilimle ilgilenen fazla insan yoksa, çevrenizdeki herkes sporla, sanatla, politikayla ilgileniyorsa bilimle ilgileniyor olmanız sizi yalnızlaştırır. Peki bu kötü bir durum mudur? Yani keşke ben de o konulara ilgi duysam da insanlarla bol bol sohbet etsem mi diyorsunuz yoksa o konuları konuşacağıma insanlarla arkadaşlık etmem daha iyi mi diyorsunuz? Bunun cevabını ancak siz verebilirsiniz. Bu tip bir yalnızlık sizi mutlu mu eder mutsuz mu? Size kalmış.

Kendi adıma söylüyorum, beni yalnızlaştırıyor ki çoğumuz için durum budur. Öyle olmasaydı burada olmazdık muhtemelen. Pek az bilimsever günlük hayatta bilim konuşacağı arkadaşlara sahiptir ve hatta akademik dünyada bile durum böyledir. O nedenle bilimseverlik avantaj mı dezavantaj mı? Değişken bir şey bu. Yalnızlaşmaktan rahatsız iseniz dezavantajdır, değil iseniz avantajdır. Çünkü kendi dünyanızda çok da sosyalleşmeden bilimle arkadaşlık ediyorsunuzdur ve bundan mutlusunuzdur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Vedat Koçoğlu
Kendi düşüncem

Öncelikle her zaman avantajdır,çünkü mesela senin öğrendiklerin kafanı çalıştıracak çocuğun varsa çocuğunun bilime ilgisi artacak ve belki ileride bilim insanı olacak ama arkadaşların hem öğrenmeyip hayatlarında hiçbir zaman tam anlamıyla kafalarını çalıştıramıyacak evlatları için dezavantaj olacak.Şimdi benim tavsiyem devam etmelisin kendine katma değer katmaya

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close