Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

NLP nedir? NLP bilimsel midir?

1
672 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Nöro-dilbilimsel programlama ya da NLP'nin popülaritesi 1970'lerde başladığından bu yana yaygınlaştı. Adı nöroloji, dil ve progranlamadan gelir. Kullanımları, fobilerin ve kaygı bozukluklarının tedavisini ve işyeri performansının veya kişisel mutluluğun iyileştirilmesini içerir. NLP, başarılı bireylerin düşünce ve davranış kalıplarını tespit etmenin ve başkalarına öğretmenin mümkün olduğuna inanan Richard Bandler ve John Grinder tarafından geliştirilmiştir. NLP, bireyin dünya haritasındaki bilinçdışı önyargıları veya sınırlamaları tespit etmeye ve değiştirmeye çalışır. Birinin düşünce ve davranışlarındaki değişiklikleri sağlamak için dilin bilinçli kullanımı yoluyla çalışır.NLP kendini yansıtma, güven ve iletişim gibi becerileri geliştirerek kişisel gelişim yöntemi olarak kullanılır.Uygulayıcılar NLP'yi ticari olarak, verimlilik artışı veya iş ilerlemesi gibi iş odaklı hedeflere ulaşmak için uyguladılar.Daha yaygın olarak, fobiler, depresyon, yaygın anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu dahil olmak üzere psikolojik bozukluklar için bir terapi olarak uygulanmıştır.NLP, bilişsel davranışçı terapi gibi daha köklü tedavilerle aynı standartta bir bilimsel titizliğe tabi tutulmamıştır . NLP üzerine yapılan bilimsel araştırmalar karışık sonuçlar vermiştir.Bazı çalışmalar NLP ile ilgili faydalar bulmuşlardır. Örneğin, Danışmanlık ve Psikoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırma , psikoterapi hastalarının, kontrol grubuna göre NLP yaptıktan sonra psikolojik semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini buldu.

NLP'nin sağlıkla ilgili sonuçlar üzerindeki etkinliğini araştıran ilk iyi yapılmış incelemedeki sonuçlar ise İngiliz Genel Uygulama Dergisi'nde yayımlandı. Bu sistematik derleme, NLP müdahalelerinin sağlıkla ilgili sonuçları iyileştirdiğine dair çok az kanıt olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonucu, hiçbir etkisi olmayan sağlam kanıtlardan ziyade, NLP araştırmalarının sınırlı miktarını ve kalitesini yansıtmaktadır.Herhangi bir bireysel sağlık çıktısı için NLP kullanımını önerecek kanıtın bulunmamakta olduğunu buldular. NLP'nin, anksiyete bozuklukları, kilo yönetimi ve madde kötüye kullanımı dahil olmak üzere sağlıkla ilgili durumları tedavi etmedeki etkinliği konusunda çok az kanıt olduğu sonucuna varılmıştır. Bu, NLP'nin işe yaramadığını gösteren kanıtlardan ziyade, mevcut araştırma çalışmalarının sınırlı miktarda ve kalitesinden kaynaklanıyordu.

2014 yılında, Kanada Sağlıkta İlaç ve Teknoloji Ajansı tarafından yayınlanan bir raporda , NLP'nin TSSB, YAB veya depresyon tedavisinde etkinliği konusunda klinik bir kanıt bulunamamıştır.

Bununla birlikte, 2015 yılında yayınlanan bir başka araştırma incelemesi , NLP tedavisinin sosyal veya psikolojik sorunları olan bireyler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, ancak makale yazarları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

2009 yılında yayınlanan bir bildiri , otuz yıl sonra bile NLP'nin arkasındaki teorilerin hala güvenilir olmadığı ve etkinliği için kanıtların yalnızca anekdot olduğu sonucuna varmıştır.

Bir 2010 gözden geçirme makalesi , NLP'nin arkasındaki teorilere ilişkin araştırma bulgularını değerlendirmeyi amaçladı. Dahil edilen 33 çalışmadan sadece % 18'inin NLP'nin altında yatan teorileri desteklediği bulundu.

Ayrıca, araştırmaların NLP'nin ticari ortamlardaki etkinliği konusunda az sayıda yapılan çalışma ile esasen terapötik ortamlarda yani tıbbi klinik ortamında yapıldığını da belirtmeliyim. Ve şimdiye kadar NLP'nin etkinliğini kanıtlayan kesin bir araştırma yapılmamıştır.

Bu nedenle, varlığının 40 yıldan fazla sürmesine rağmen, NLP'nin etkinliği veya teorilerin geçerliliği somut araştırmalarla açıkça gösterilememiştir.

NLP hakkında daha detaylı bilgi için, http://www.nlpu.com/NLPU_WhatIsNLP.html

630 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. British Journal Of General Practice(İngiliz Genel Uygulama Dergisi). (16 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Wiley Online Library. (16 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Robert B. Dilts, Santa Cruz, Ca. (16 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et