Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Nlp nedir? Nlp bilimsel midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Nöro-dilbilimsel programlama ya da NLP'nin popülaritesi 1970'lerde başladığından bu yana yaygınlaştı. Adı nöroloji, dil ve progranlamadan gelir. Kullanımları, fobilerin ve kaygı bozukluklarının tedavisini ve işyeri performansının veya kişisel mutluluğun iyileştirilmesini içerir. NLP, başarılı bireylerin düşünce ve davranış kalıplarını tespit etmenin ve başkalarına öğretmenin mümkün olduğuna inanan Richard Bandler ve John Grinder tarafından geliştirilmiştir. NLP, bireyin dünya haritasındaki bilinçdışı önyargıları veya sınırlamaları tespit etmeye ve değiştirmeye çalışır. Birinin düşünce ve davranışlarındaki değişiklikleri sağlamak için dilin bilinçli kullanımı yoluyla çalışır.NLP kendini yansıtma, güven ve iletişim gibi becerileri geliştirerek kişisel gelişim yöntemi olarak kullanılır.Uygulayıcılar NLP'yi ticari olarak, verimlilik artışı veya iş ilerlemesi gibi iş odaklı hedeflere ulaşmak için uyguladılar.Daha yaygın olarak, fobiler, depresyon, yaygın anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu dahil olmak üzere psikolojik bozukluklar için bir terapi olarak uygulanmıştır.NLP, bilişsel davranışçı terapi gibi daha köklü tedavilerle aynı standartta bir bilimsel titizliğe tabi tutulmamıştır . NLP üzerine yapılan bilimsel araştırmalar karışık sonuçlar vermiştir.Bazı çalışmalar NLP ile ilgili faydalar bulmuşlardır. Örneğin, Danışmanlık ve Psikoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırma , psikoterapi hastalarının, kontrol grubuna göre NLP yaptıktan sonra psikolojik semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini buldu.

NLP'nin sağlıkla ilgili sonuçlar üzerindeki etkinliğini araştıran ilk iyi yapılmış incelemedeki sonuçlar ise İngiliz Genel Uygulama Dergisi'nde yayımlandı. Bu sistematik derleme, NLP müdahalelerinin sağlıkla ilgili sonuçları iyileştirdiğine dair çok az kanıt olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonucu, hiçbir etkisi olmayan sağlam kanıtlardan ziyade, NLP araştırmalarının sınırlı miktarını ve kalitesini yansıtmaktadır.Herhangi bir bireysel sağlık çıktısı için NLP kullanımını önerecek kanıtın bulunmamakta olduğunu buldular. NLP'nin, anksiyete bozuklukları, kilo yönetimi ve madde kötüye kullanımı dahil olmak üzere sağlıkla ilgili durumları tedavi etmedeki etkinliği konusunda çok az kanıt olduğu sonucuna varılmıştır. Bu, NLP'nin işe yaramadığını gösteren kanıtlardan ziyade, mevcut araştırma çalışmalarının sınırlı miktarda ve kalitesinden kaynaklanıyordu.

2014 yılında, Kanada Sağlıkta İlaç ve Teknoloji Ajansı tarafından yayınlanan bir raporda , NLP'nin TSSB, YAB veya depresyon tedavisinde etkinliği konusunda klinik bir kanıt bulunamamıştır.

Bununla birlikte, 2015 yılında yayınlanan bir başka araştırma incelemesi , NLP tedavisinin sosyal veya psikolojik sorunları olan bireyler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, ancak makale yazarları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

2009 yılında yayınlanan bir bildiri , otuz yıl sonra bile NLP'nin arkasındaki teorilerin hala güvenilir olmadığı ve etkinliği için kanıtların yalnızca anekdot olduğu sonucuna varmıştır.

Bir 2010 gözden geçirme makalesi , NLP'nin arkasındaki teorilere ilişkin araştırma bulgularını değerlendirmeyi amaçladı. Dahil edilen 33 çalışmadan sadece % 18'inin NLP'nin altında yatan teorileri desteklediği bulundu.

Ayrıca, araştırmaların NLP'nin ticari ortamlardaki etkinliği konusunda az sayıda yapılan çalışma ile esasen terapötik ortamlarda yani tıbbi klinik ortamında yapıldığını da belirtmeliyim. Ve şimdiye kadar NLP'nin etkinliğini kanıtlayan kesin bir araştırma yapılmamıştır.

Bu nedenle, varlığının 40 yıldan fazla sürmesine rağmen, NLP'nin etkinliği veya teorilerin geçerliliği somut araştırmalarla açıkça gösterilememiştir.

NLP hakkında daha detaylı bilgi için, http://www.nlpu.com/NLPU_WhatIsNLP.html

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. British Journal of General Practice(İngiliz Genel Uygulama Dergisi) Yapılan çalışma NPL'nin fikir birliği sağlıyacak şekilde bilimsel kanıtlara dayanmadığını gözler önüne serer. Bunu kanıtlamak için de oldukça önemli kanıtlar sunar.
  2. Wiley Online Library Bu çalışma ise NLP' nin işe yaradığını gösteren bir çalışma fakat bu çalışmada tam olarak saf bilimsel kanıt sunduğunu düşünmüyorum.
  3. Robert B. Dilts, Santa Cruz, CA NLP'nin ne olduğunu anlatan güzel bir kaynak.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Üstün bir bilim, alçak bir ahlakla bir arada olamaz. Bu karışım dengesiz ve kendi kendini yok edicidir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder