Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bilim Meraklısı
Üye
2

Newyork ile londra arasına atlas okyanusunun yüzeyinden geçen modüler ve esnek bir hyperloop tren hattı yapılabilir mi?

Mevcut hat teorik olarak ne kadar hıza çıkabilir ve ulaşım süresi tahmini kaç saat olur? Böyle bir projede ne gibi sorun ve engeller çıkabilir? Gemi geçişleri nasıl olacak vana tarzı açılır kapanır akıllı sistemler veya yüzen köprüler vs.
264 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Kurt
Barış Kurt
50K UP
akademisyen, kimyager

Teorik olarak yapılabilir ama ekonomik olarak en azından şimdiki mühendislik bilgimizle bunu yapmak oldukça zor nedenlerine gelince:

 1. Deniz altında yapacağınız şeyin üstteki sıvı basıncını dengelemesi gerekiyor bu nedenle de oldukça yüksek bir basıncı sürekli olarak uygulamanız gerekiyor ancak aynı zaman da :) tam tersini yani
 2. Aynı zamanda da buradaki bir aracı kıtalar arası hareket ettirebilmeniz için basınç farkı oluşturmanız gerekiyor yani aracın önünde sürekli düşük basınç arkasında yüksek basınç olmalı ki araç sabit bir kuvvetle= sabit ivme ile= sürekli artan bir hızla gitsin
 3. İkisini aynı anda sağlamak için oldukça da dayanıklı bir malzeme kullanmalısınız cam kullanırsanız saniyesinde patlar, esnek malzeme kullanırsanız aşırı esnek olursa büzüşür ve topaklanır v.s.. Bunların dışında su içinde çürümemeli, dışarıdaki bakteri, balık v.s.. organik çürütkenlere (ne güzel bir kelime buldum :D) anti-bakteriyel olmalı, iç tarafı aşırı sürtünmelere dayanmalı, sürtünme nedeniyle statik elektrik oluşturmamalı ya da oluştu diyelim bu elektrik anında etkisiz hale getirilmeli v.s.. Daha bir sürü şu an masa başında hesaba katmadığınız sorun çıkacak
 4. Diyelim yukarıdaki sorunu çözecek bir malzeme buldunuz bu kez de kıtalar arası uzaklıktaki bir tünel hacminde vakum oluşturacak kadar güçlü bir motor kullanmalısınız 10larca jet motorunun bile bunu sağlayabileceğini düşünmüyorum bunu da çözdünüz bu kez enerji=yakıt masrafı çıkacaktır açıkçası şu anda uçak bu yönden daha ucuz ve etkili görünüyor ama kafaya takan biri bunların üstesinden gelebilir elbette insanoğlu zeki bir varlık.

Kısacası teorik olarak mümkün ama pratik olarak çok üstün bir mühendislik gerektiriyor hatta şu anki teknolojiyi bir tık öteye taşımak gerekiyor gibi görünüyor.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close