Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Neuroformat ve Aile dizilimi gibi kavramların bilimsel bir dayanağı var mıdır? Bu konuyla alakalı Evrim ağacı'nın bir yazısı veya videosu var mıdır?

Geçmişte yaşanılan travmaların beyinde ve vücudumuzda bozukluk yada hastalık olarak oluşabileceğini, problemin yada travmanın kaynağına inilip hastalıkların tedavisine yardımcı olduğunu iddia eden format. Bilimsel olarak açıklamak mümkün mü? Şu an Netflix'te de zeytin ağacı adlı 8 bölümlük diziye konu olmuş kavramları uzun zamandır merak ediyorum.
1,352 görüntülenme
Neuroformat ve Aile dizilimi gibi kavramların bilimsel bir dayanağı var mıdır? Bu konuyla alakalı Evrim ağacı'nın bir yazısı veya videosu var mıdır?
Neuroformat ve Aile dizilimi gibi kavramların bilimsel bir dayanağı var mıdır? Bu konuyla alakalı Evrim ağacı'nın bir yazısı veya videosu var mıdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orkut Murat Yılmaz
Arama motorunda bulduğum sonucu aktardım

Evrim Ağacı konuyla ilgili bir video üretirse çok yararlı olacak diye düşünüyorum.

Geçen yıl popüler olan "Zeytin Ağacı" dizisinde çokça övülen "bu sözde bilim" hakkında, psikiyatri uzmanı Dr. Mahir Yeşildal, politikyol sitesinde yazdığı "Zeytin Ağacı dizisi; bir sahte bilim olan aile diziminin hakikati" başlıklı yazısında konuyla ilgili şu çarpıcı sözleri söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

"Aslında mesele gelip sorumluluk duygusunda kilitleniyor bence. Aile dizimi gibi ‘yöntemler’ kişinin sorumluluğu kolaylıkla başkasına, hatta hayatta olmayan başkasına yüklemesine imkan ve olanak veriyor. İlişkimde dikiş tutturamıyorum çünkü babam gençken bir kadını aldatmış, mali disiplinim kötü çünkü 250 yıl önce ölmüş dedem iflas etmişti, çocuğum olmuyor çünkü babaannem kürtaj yaptırmış… liste uzayıp gider.

Sorumluluktan kaçan insanların temel korkusu başarısız olmaktır. Bu insanlar için sorumluluk risk demektir. Onay almaya ihtiyaçları vardır ama sorumluluk almadıkları için ciddi başarılar elde edemezler. Başarılı olmadıkları için çok ihtiyaç duydukları onayı alamazlar. Bu kısırdöngüyü bir yerinden kırmak gerekir. Başlangıç noktası küçük sorumluluklar alıp işler yolunda gitmediğinde bunun bedelini ödemeye razı olmak olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Sizi rahatlatan, iyi hissettiren her şey meşru değildir, öyle olsa herkes uyuşturucuyla, maddeyle avanak mutlular şeklinde yaşarlardı. Aslolan iyileşmektir."[1]

Biraz sert içerikli ve tepkisel bir açıklama olsa da, bence katılmamak mümkün değil.

Kaynaklar

 1. PolitikYol Haber Sitesi. Zeytin Ağacı Dizisi; Bir Sahte Bilim Olan Aile Diziminin Hakikati. (6 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 20 Şubat 2023. Alındığı Yer: PolitikYol Haber Sitesi | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close