Puan Ver
0
Puan Ver

Nesilden nesile değişme örnekleri nelerdir?

Çağrı mert bakırcının kitabında nesilden nesile değişim gerçektir ya da veridir yazıyor. Bunu bilimsel birkaç örnekle açıklayabilir misiniz

1
Ömer Ertan 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Aslında nesilden nesile değişen şey popülasyonlardaki gen dağılımlarıdır.Bu değişimin nedeni ise çevrenin canlılar üzerinde kurduğu seçilim baskılarıdır.Mesela kutup ayıları diğer ayılarıyla soy hatlarını kestiğinde diğer gruptan çevre degiştiği için farklılaşmaya başladılar.Kılları beyazlaştı,karda yürümek için geniş ayak tabanları gelişti.Bu özellikler çok büyük değişimler olduğundan geniş zaman dilimlerinde nesilden nesile bir değişim oldu.Bunu diger birçok türde de görebiliriz çünkü evrim çok büyük zaman dilimlerinde nesilden nesile gerçekleşir.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin adını bilmekle, o şeyi bilmek arasında devasa bir fark vardır. Bunun farkına erken varmak gerekir.”
Richard Feynman
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder