Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neptün yörüngeden gerçekten ayrılabilir mi? Ayrılabilirse ne zamana kadar kalabilir?

Neptün yörüngeden çıkacak diye iddalar çok vardı bende merak ediyorum, ayrıca çıkacaksa kaç yıl sonra çıkacak?
476 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ahmet Ege Çarıkçıoğlu
12. sınıf öğrencisiyim.

Neptün, Güneş Sistemimizdeki tüm gezegenler gibi, Güneş'in kütle çekimi ile yörüngesinde tutulur. Normal şartlar altında Neptün, yörüngesini terk edemez. Ancak araştırmacılar, bir yıldız Güneş Sistemimize yakın mesafeden geçerse ve Neptün'ün yörüngesini sadece %0,1 oranında değiştirirse bunun önemli bir bozulmaya neden olabileceğini saptadı. Bu değişim, sonuçta diğer gezegenlerin birbirleriyle çarpışmasına veya Güneş Sistemi’nden tamamen atılmasına neden olabilir. [1]

Neptün'ün yarı ana eksenindeki 4,5 milyon kilometreye eş değer % 0,1'lik bir kaymanın oluşturacağı etkiler 20 milyon yılda Dünya'ya ve Mars'a ulaşabilir. Bununla birlikte bir yıldızın buna neden olacak kadar yaklaşma şansı çok zayıf. Önümüzdeki 100 milyar yıl içinde sadece yaklaşık 20 olasılık var.

Neptün'ün yörüngesinde ne kadar “kalabileceğini” söylemek zor. Bu süre; bozulmaya neden olan yıldızın hızı ve yönü, Neptün'ün yörüngesindeki kaymanın derecesi ve diğer gök cisimlerinin yerçekimi etkileri dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Neptün'ün yörüngesinden ne zaman ayrılabileceği, böyle bir olayın son derece düşük olasılığı göz önüne alındığında, kesin olarak tahmin edilemez. Bunların olasılıksız olayları temsil eden matematiksel modellere ve simülasyonlara dayanan teorik senaryolar olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle şimdilik Neptün'ün öngörülebilir gelecek için mevcut yörüngesinde kalması bekleniyor. [2]

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Neptune: Facts - Nasa Science. Alındığı Tarih: 4 Ocak 2024. Alındığı Yer: NASA Science | Arşiv Bağlantısı
 2. Anugraha Sundaravelu. A Shift In Neptune’s Orbit Could Cause The Collapse Of Solar System | Metro. (8 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2024. Alındığı Yer: METRO | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Adem Uz
Öğrençiyim

Neptün yörüngeden ayrılamaz, çünkü Güneş’in kütleçekimi onu yerinde tutar. Neptün’ün Güneş etrafındaki bir tam turu yaklaşık 165 Dünya yılı sürer. Bazen Neptün, cüce gezegen Plüton’dan daha uzakta Güneş’ten olur. Plüton’un çok eliptik, oval şekilli yörüngesi onu her 248 Dünya yılında 20 yıl boyunca Neptün’ün yörüngesinin içine getirir. Bu değişim, Plüton’un Güneş’e Neptün’den daha yakın olduğu durum, en son 1979 ile 1999 yılları arasında gerçekleşti.

Kaynaklar

 1. Yazar adını bulamadım maalesef, et al. Neptune Facts. Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close