Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Nemlendiricilerde Paraffinum Liquidum, cetearyl alcohol bulunması zararlı mıdır?

8,153 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alaattin Bektemur
Kimya Lisans Öğrencisiyim

Merhaba, öncelikle belirtmek isterim ki eğer kullandığınız bir ürün size rahatsızlık verdiyse veyahut endişeleriniz var ise lütfen hekiminize danışın.

Etanol veya izopropil alkol gibi kozmetik sektöründe de kullanılan alkoller, uygulandıkları bölgede kurumaya ve bunu takip eden soyulma, kaşıntı gibi problemlere sebep olabilirler. Bu nedenle özellikle de cilt bakım ürünlerinde alkolden kaçınma eğilimi söz konusudur. Fakat cetearyl alkol, diğer alkollerin aksine böyle bir probleme sebep olmaz. Çünkü alkol grubunun (-OH) bağlı olduğu hidrokarbon zinciri çok uzundur ve bu sayede suyu hapsedip cildinizi nemli tutar. Yapılan klinik çalışmalar[1] ve incelemelerde de [2] güvenilirliği ispatlanmıştır.

Likit parafinler için ise durum biraz farklı. Petrol damıtılırken elde edilen bu ara ürün, petrol yüksek oranda rafine edilmemişse PAH (polisiklik aromatik hidrokarbonlar) içerebilir ki bu da kanserojen olabileceği anlamına gelir. Fakat özellikle Avrupa'da kozmetik ürünlerinde likit parafinlerin kullanılması ancak ve ancak PAH ile ilgili belirlenmiş saflık düzenlemelerine uyulduğu ölçüde serbesttir[3]. İlaveten 2019 yılında yayınlanan bir makalede[4] likit parafinin cildi yumuşatma, temizleme ve cilt üzerinde bir bariyer oluşturarak su kaybını azalttığı belirtiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle, cetearyl alkol kullanımı konusunda endişelenmenizi gerektirecek ek bir husus yok. Fakat likit parafin (ki ürünün içerik kısmında mineral oil ismiyle de görebilirsiniz) içeren bir ürün kullanırken menşe ülkesinin bu konudaki tutumuna göz atmakta fayda var.

598 görüntülenme

Kaynaklar

 1. echa.europa.eu. Registration Dossier - Echa. Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: echa.europa.eu | Arşiv Bağlantısı
 2. journals.sagepub.com. 5 Final Report On The Safety Assessment Of Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Isostearyl Alcohol, Myristyl Alcohol, And Behenyl Alcohol. Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: journals.sagepub.com | Arşiv Bağlantısı
 3. onlinelibrary.wiley.com. Mineral Oils And Waxes In Cosmetics: An Overview Mainly Based On The Current European Regulations And The Safety Profile Of These Compounds. Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: onlinelibrary.wiley.com | Arşiv Bağlantısı
 4. R. Pirow, et al. Mineral Oil In Food, Cosmetic Products, And In Products Regulated By Other Legislations. Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: Taylor & Francis | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close