Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Volkan Ak
Volkan Ak
40K UP
Üye
11

Neden yüksek sıcaklık ve basınç altında birbiriyle aynı kutuplu iki proton kaynaşıyor?

Populer Science’ın 2023 ocak ayı sayısında bunun kuantum tünelleme ile mümkün olduğu yazıyor. Bu doğruysa eğer kuantum tünelleme olayı yüksek sıcaklık ve basınç altında yaşanma ihtimali daha fazladır diyebilir miyiz? Diyebilirsek kuantum tünelleme olayı neden yüksek sıcaklık ve basınç altında yaşanma ihtimali daha fazladır?
900 görüntülenme
Neden yüksek sıcaklık ve basınç altında birbiriyle aynı kutuplu iki proton kaynaşıyor?
Neden yüksek sıcaklık ve basınç altında birbiriyle aynı kutuplu iki proton kaynaşıyor?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlke Gögce
Öğrenciyim, bilim üzerine düşünmeyi seviyorum.

Öncelikle soruya ana bilgilere değinerek başlamak istiyorum: Aynı polariteye sahip (her ikisi de pozitif yüklü) iki proton, doğanın temel güçlerinden biri olan elektromanyetik kuvvet nedeniyle birbirini iter. Bu kuvvet, elektrik yükleri arasındaki etkileşimden kaynaklanır ve benzer yükler (iki pozitif yük gibi) birbirini itme eğilimindedir. Ancak yıldızların çekirdeğinde, özellikle aşırı yüksek sıcaklıklar ve basınçlar altında, nükleer füzyon olarak bilinen farklı bir süreç gerçekleşebilir. Nükleer füzyon, daha ağır bir çekirdek oluşturmak için atom çekirdeklerinin birleştirilmesini içerir ve bu süreçte muazzam miktarda enerji açığa çıkarır. Güneşimiz gibi yıldızlarda, birincil füzyon süreci, hidrojen çekirdeklerinin (protonlar) helyum çekirdeklerine dönüştürülmesidir. İki protonun bu aşırı koşullar altında elektromanyetik itme kuvvetlerinin üstesinden gelip kaynaşabilmesinin nedeni, kuantum mekaniksel etkiler ve güçlü nükleer kuvvettir. Protonlar bu yüksek sıcaklık ve basınçlarda yeterince yakınlaştıklarında, kuantum tünelleme adı verilen bir süreç yaşayabilirler. Bu, kuantum mekaniğinde, parçacıkların klasik fiziğin aşılmaz olarak kabul edeceği enerji bariyerlerinden geçebildiği bir olgudur. Kuantum tünelleme, güçlü nükleer kuvvetin devreye girmesi için protonların yeterince yakınlaşmasını sağlar. Güçlü nükleer kuvvet, atom çekirdeği içinde son derece kısa mesafelerde işleyen temel kuvvetlerden biridir. Bir çekirdekte protonları ve nötronları birbirine bağlayan çok güçlü bir kuvvettir. Yıldızların çekirdeğinde bulunan bu aşırı yüksek sıcaklık ve basınçlarda, güçlü nükleer kuvvet, protonlar birbirine yeterince yakın olduklarında aralarındaki elektromanyetik itme üzerinde baskın hale gelebilir. Bu, protonların kaynaşmasını, helyum gibi daha ağır bir çekirdek oluşturmasını ve ayrıca ışık ve ısı şeklinde önemli miktarda enerjinin salınmasını sağlar.

Özetle, yıldızların çekirdeklerinde bulunan aşırı sıcaklık ve basınç koşulları altında, kuantum tünelleme ve güçlü nükleer kuvvetin birleşimi, iki protonun elektromanyetik itme kuvvetlerinin üstesinden gelmelerine ve birlikte kaynaşmalarına olanak tanıyarak, bu süreçte önemli miktarda enerji açığa çıkarır. Bu nükleer füzyon, sürekli olarak hidrojeni helyuma dönüştürerek ve parlaklıklarını ve ısılarını koruyan enerjiyi serbest bırakarak Güneşimiz de dahil olmak üzere yıldızlara güç veren şeydir.

Tüm Reklamları Kapat

İkinci kısımda ise kuantum tünellemenin mekaniğine inerek soruyu incelememiz sağlıklı olacaktır. Kuantum tünelleme, kuantum mekaniğinde, parçacıkların klasik fiziğin aşılamaz olduğunu öne sürdüğü enerji bariyerlerinden geçebildiği bir olgudur. Bu, parçacıkların bir süperpozisyon durumunda var olabileceği, yani aynı anda birden fazla durumda olabileceği anlamına gelen kuantum mekaniğinin olasılıksal doğası nedeniyle oluşur. Normal şartlar altında, bir engeli aşmak için yeterli enerjiye sahip parçacıklar bunu tünel açmadan yapacaktır. Bununla birlikte, sıcaklık ve basınç arttığında, kuantum tünellemeyi daha olası hale getirebilecek birkaç faktör devreye girer:

-Daha yüksek sıcaklıklarda, parçacıklar daha fazla kinetik enerjiye sahiptir, bu da enerji engellerini aşmak için yeterli enerjiye sahip olma şanslarını artırır. Daha yüksek basınç, artan parçacık etkileşimleri nedeniyle daha yüksek enerji durumlarına da yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

-Daha yüksek sıcaklıklarda, parçacıklar daha yüksek kinetik enerjileri nedeniyle uzayda yayılma eğilimindedir. Bu artan uzamsal dağılım, parçacıkların dalga fonksiyonlarının klasik olarak yasaklanmış bölgelere daha fazla uzandığı ve parçacığı bariyerin diğer tarafında bulma olasılığının arttığı anlamına gelir.

-Daha yüksek sıcaklıklar, parçacıkların daha fazla termal uyarılmasına neden olarak, daha geniş bir enerji durumu aralığının doldurulmasına yol açar. Bu, daha fazla parçacığın tünel açma için gereken enerjiye sahip olacağı ve tünel açma olasılığını etkili bir şekilde artıracağı anlamına gelir.

-Kuantum mekaniği, Heisenberg belirsizlik ilkesi olarak bilinen temel bir ilkeyi içerir. Bu ilke, bir parçacığın konumunun ve momentumunun aynı anda ölçülmesinde doğal bir belirsizlik olduğunu belirtir. Daha yüksek sıcaklıklar ve basınçlar, bu belirsizliği artırabilir, parçacıkların daha geniş bir konum ve momentum aralığına sahip olmasına izin vererek, bariyerlerden tünel açma olasılığını artırabilir.

-Enerji bariyeri, k'nin Boltzmann sabiti ve T'nin sıcaklık olduğu sistemin termal enerjisi (kT) ile karşılaştırılabilir olduğunda kuantum tünelleme daha önemli hale gelir. Daha yüksek sıcaklıklarda, termal enerji daha yüksektir ve bu, enerji bariyerinin etkili yüksekliğini azaltarak parçacıkların tünelden geçmesini kolaylaştırır.

NOT: Daha yüksek sıcaklık ve basınç kuantum tünelleme olaylarının olasılığını artırabilmesine rağmen, etki hala karmaşık ve mantıksız olabilen kuantum mekaniği yasaları tarafından yönetilir. Ek olarak, tüm sistemler aşırı koşullar altında bile önemli tünel açma etkileri sergilemeyecektir. Bu etkilerin büyüklüğü, parçacıkların spesifik özelliklerine ve ilgili engellere bağlıdır.

Kaynaklar

 1. Advanced Science. Home | Advanced Science News - Advanced Science News. Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: advancedsciencenews | Arşiv Bağlantısı
 2. Encyclopedia Britannica. Encyclopedia Britannica. Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
 3. livescience. Live Science | Latest Science News And Articles For Those With Curious Minds. Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: livescience | Arşiv Bağlantısı
 4. NCBI editors. National Center For Biotechnology Information. Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: ncbi | Arşiv Bağlantısı
 5. İOP (İnstitute of Physics). Iopscience. Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: iopscience | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sinan YAVUZ
Sinan YAVUZ
1,290 UP
Sinan YAVUZ

Birbiriyle aynı kutuplu iki protonun kaynaşması, Coulomb kuvveti nedeniyle çok zor bir olaydır. Coulomb kuvveti, aynı elektrik yüküne sahip iki parçacık arasında itici bir kuvvettir. Bu kuvvet, parçacıkların birbirine yaklaştıkça artar ve parçacıkların birbirini uzaklaştırmasına neden olur.

Ancak, yüksek sıcaklık ve basınç altında, protonlar çok hızlı hareket eder ve birbirlerine çok yaklaşabilirler. Bu durumda, kuantum tünelleme adı verilen bir olay gerçekleşebilir. Kuantum tünelleme, parçacıkların potansiyel engelleri aşarak geçmesine izin veren bir kuantum mekaniği fenomenidir. Bu sayede, protonlar Coulomb bariyerini aşarak çekirdeklerini birleştirebilir ve füzyon reaksiyonu başlatabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Kuantum tünelleme olayının gerçekleşme ihtimali, protonların enerjisi ve Coulomb bariyerinin yüksekliği ile ilişkilidir. Protonların enerjisi, sıcaklık ile doğru orantılıdır. Coulomb bariyerinin yüksekliği ise protonların arasındaki mesafe ile ters orantılıdır. Dolayısıyla, sıcaklık ve basınç arttıkça, protonların enerjisi artar ve Coulomb bariyerinin yüksekliği azalır. Bu da kuantum tünelleme olayının gerçekleşme ihtimalini artırır.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close