Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Turqay Rəcəbli
Üye
4

neden yıldızlardaki sıcaklık derecesi artdıqça yıldızların rengi kırmızı değilde mavi oluyor?

1,416 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Simge Görgüç
Simge Görgüç
217K UP
Fen lisesi öğrencisi

Bir yıldızın sıcaklığı, yıldızın içinde gerçekleşen termonükleer reaksiyonların şiddetine bağlıdır. Bu reaksiyonlar, yıldızın enerji üretmesini sağlar. Yıldız, hidrojeni helyuma dönüştüren termonükleer füzyon reaksiyonlarını gerçekleştirir. Daha yüksek sıcaklıklarda, yıldızın içindeki termonükleer reaksiyonlar daha hızlı gerçekleşir, bu da daha yoğun bir enerji üretimine yol açar. Bu yüksek enerji üretimi, yıldızın parlak olmasını ve mavi renkte görünmesini sağlar.

Doğru olanı, daha sıcak yıldızlar daha mavi renkte görünürken, daha soğuk yıldızlar daha kırmızı renkte görünür.

Bunun nedeni, yıldızların sıcaklığından kaynaklanan farklı renk özellikleridir. Bir cisim sıcaklıkla ilgili olarak renk verirken, bu fenomen "siyah cisim ışıması" olarak bilinir. Daha yüksek sıcaklıklara sahip cisimler daha fazla enerji yaydığı için daha mavi renkte görünürler. Bunun nedeni, yüksek sıcaklık, ışığın daha kısa dalga boylarında yoğunlaşmasına ve bu da mavi renkte bir ışık yaymasına neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

Daha soğuk cisimler ise daha az enerji yaydığından, daha uzun dalga boylarında yoğunlaşan ışık üretirler. Bu da kırmızı renkte bir ışık yaymasına neden olur.

Bu prensibi yıldızlara uyguladığımızda, daha sıcak olan yıldızlar daha fazla enerji ürettikleri için mavi renkte görünürken, daha soğuk yıldızlar daha az enerji ürettikleri için kırmızı renkte görünürler. Bu, yıldızların sıcaklık derecesi ile renkleri arasındaki ilişkiyi açıklar.

İyi günler.

136 görüntülenme

Kaynaklar

 1. "". Dalgalar Ve Elektromanyeti̇k Tayf (Spektrum). Alındığı Tarih: 10 Haziran 2023. Alındığı Yer: tua.gov. | Arşiv Bağlantısı
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Astronomi Tutkunu

Yıldızlardaki sıcaklık derecesi arttıkça yıldızların rengi kırmızı değil de mavi oluyor, çünkü yıldızlar kara cisim gibi davranır ve yaydıkları ışınımın rengi sıcaklıkları ile ilişkilidir. Wien kayma yasası na göre, bir kara cismin yaydığı ışınımın maksimum enerjide olduğu dalga boyu, sıcaklığın ters orantılı bir fonksiyonudur. Yani sıcaklık arttıkça, dalga boyu azalır. Işık spektrumunda ise, dalga boyu azaldıkça renk maviye doğru kayar. Bu nedenle, sıcak yıldızlar mavi, soğuk yıldızlar ise kırmızı renkte görünür.

Örneğin, Harvard tayfsal sınıflama sistemi nde O yıldızları mavidir ve 30 bin dereceden daha sıcaktır. M yıldızları ise kırmızıdır ve 3 bin 700 dereceden daha soğuktur. Güneş ise sarı bir yıldızdır ve yaklaşık 5 bin 800 derece sıcaklıktadır. Yıldızların renkleri ile sıcaklıkları arasındaki ilişki aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. bilgioloji. Yıldızların Renkleri Ile Sıcaklıkları Arasında Nasıl Bir Ilişki Vardır?. Alındığı Tarih: 10 Haziran 2023. Alındığı Yer: bilgioloji | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close