Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Neden suya ihtiyacımız var?

Merhabalar, tamam suyun hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ezberden söylüyoruz ama bunun nedenini hiç düşünmemiştim. Demek istediğim neden örneğin etil alkol değil de suya muhtacız tüm canlılık olarak? Aydınlatırsanız sevinirim:)

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Neden suya ihtiyacımız var? Bu basit soru aslında çok teknik ve zor bir soru. Bir çok uzun makale yazılabilir. Nedenleri bir çok kimyasal, fiziksel özellikle biyokimyasal sebeplere bağlanabilir. Ama en kök neden bence hayatın suda başlamış olması nedeniyle tüm biyokimyasal olayların suyun bir şekilde dahil olduğu ortamlarda olmasından kaynaklanıyor. Tüm canlıların bildiğim kadarıyla en az %60' ı sudan oluşmakta. Bünyemiz içerisinde ki proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler bu suyun içerisinde bir görevi yerine getirerek canlılığın devamını sağlamaktalar. Su hayatın var olduğu tüm biyokimyasal, ve biyofiziksel mekanizmalarda bir görevi vardır.

Suyun bir fiziksel özelliği var ki eşsiz. Oksijen atomu ile iki hidrojen atomu ile yaptığı bağlar arasında 109,5 derecelik bir açı oluşuyor. Bu nedenle, suyun katı hali, sıvı halinden hafif. yoğunluğu düşük. Ayrıca aşırı derecede çözücü bir madde haline gelir. Ve bir çok molekülü, bileşiği taşıma ihtimali bulunur. Bu nedenle evrende suyun olduğu her yerde yaşamın oluşma ihtimali var. Bu su molekülüne benzeyen yapılar uzun yıllardır araştırılmakta.

Uzay yolu kurgu evreninde (Star Trek Evreninde) çokça Karbon (C) temelli yaşamın yanında silikon (Si) temelli bir hayatın bulunduğu canlıları olabileceği bilim kurgu senaryolar da vardır. Fakat Silikon temelli bir yapı için suyun yerine geçecek bir molekül temelde tam olarak bulunamamıştır. Ancak bunu uzun uzun başka arkadaşlar açıklamalı. Temel olarak bir su ürünleri mühendisine ilk iki yıl öğretilen konu aşağıda Harward makalesinde M. Sargen çok güzel uzun uzun anlatmış. Ancak ilk görselle dikkat et moleküler yapı boşuna anlatılmıyor.

Sözün özü, suya ihtiyacımızın temelinde Karbon temelli bir yaşam, ancak su moleküllerinden oluşan bir ortamda gelişebilir. Bu nedenle tüm biyo kimyasal ve biyo fiziksel etkinlikler bir şekilde su ile ilintilidir. Bu durumun temel nedenide suyun moleküler yapısını oluşturan Hidrojen atomlarının Oksijen atomuna 109,5 derecelik garip bir şekilde bağ kurmasıdır.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın