Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden suya ihtiyacımız var?

Merhabalar, tamam suyun hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ezberden söylüyoruz ama bunun nedenini hiç düşünmemiştim.Demek istediğim neden örneğin etil alkol değil de suya muhtacız tüm canlılık olarak?Aydınlatırsanız sevinirim:)
305 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Zühtü Mete Dinler
Su Ürünleri Yüksek Mühendisi (Doktora Öğrencisi)

Neden suya ihtiyacımız var? Bu basit soru aslında çok teknik ve zor bir soru. Bir çok uzun makale yazılabilir. Nedenleri bir çok kimyasal, fiziksel özellikle biyokimyasal sebeplere bağlanabilir. Ama en kök neden bence hayatın suda başlamış olması nedeniyle tüm biyokimyasal olayların suyun bir şekilde dahil olduğu ortamlarda olmasından kaynaklanıyor. Tüm canlıların bildiğim kadarıyla en az %60' ı sudan oluşmakta. Bünyemiz içerisinde ki proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler bu suyun içerisinde bir görevi yerine getirerek canlılığın devamını sağlamaktalar. Su hayatın var olduğu tüm biyokimyasal, ve biyofiziksel mekanizmalarda bir görevi vardır.

Suyun bir fiziksel özelliği var ki eşsiz. Oksijen atomu ile iki hidrojen atomu ile yaptığı bağlar arasında 109,5 derecelik bir açı oluşuyor. Bu nedenle, suyun katı hali, sıvı halinden hafif. yoğunluğu düşük. Ayrıca aşırı derecede çözücü bir madde haline gelir. Ve bir çok molekülü, bileşiği taşıma ihtimali bulunur. Bu nedenle evrende suyun olduğu her yerde yaşamın oluşma ihtimali var. Bu su molekülüne benzeyen yapılar uzun yıllardır araştırılmakta.

Tüm Reklamları Kapat

Uzay yolu kurgu evreninde (Star Trek Evreninde) çokça Karbon (C) temelli yaşamın yanında silikon (Si) temelli bir hayatın bulunduğu canlıları olabileceği bilim kurgu senaryolar da vardır. Fakat Silikon temelli bir yapı için suyun yerine geçecek bir molekül temelde tam olarak bulunamamıştır. Ancak bunu uzun uzun başka arkadaşlar açıklamalı. Temel olarak bir su ürünleri mühendisine ilk iki yıl öğretilen konu aşağıda Harward makalesinde M. Sargen çok güzel uzun uzun anlatmış. Ancak ilk görselle dikkat et moleküler yapı boşuna anlatılmıyor.

Sözün özü, suya ihtiyacımızın temelinde Karbon temelli bir yaşam, ancak su moleküllerinden oluşan bir ortamda gelişebilir. Bu nedenle tüm biyo kimyasal ve biyo fiziksel etkinlikler bir şekilde su ile ilintilidir. Bu durumun temel nedenide suyun moleküler yapısını oluşturan Hidrojen atomlarının Oksijen atomuna 109,5 derecelik garip bir şekilde bağ kurmasıdır.

Kaynaklar

  1. Molly Sargen, et al. Biological Roles Of Water: Why Is Water Necessary For Life?. (26 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 16 Mart 2021. Alındığı Yer: Harward University | Arşiv Bağlantısı
  2. Avustralian Health Ministry. Water - Its Importance And Source. (1 Kasım 2010). Alındığı Tarih: 16 Mart 2021. Alındığı Yer: Avustralian Health Ministry | Arşiv Bağlantısı
  3. Tia Ghose. Why Is Water So Essential For Life?. (29 Eylül 2015). Alındığı Tarih: 16 Mart 2021. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
  4. HealthLine. Why Is Water Important?. (16 Mart 2021). Alındığı Tarih: 16 Mart 2021. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close