Puan Ver
4
Puan Ver

Neden sivrisineklere karşı bağışıklık kazanmadık?

Sivrisinekler milyonlarca yıldır var ve dünyanın heryerine yayıldılar. Atalarımızın da kanlarını emdiğini ve bazen öldürdüğünü biliyoruz. Neden hâla kanımızı emdiklerinde salgıladıkları sıvıya karşı bağışıklık kazanmadık veya kazananmadık?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Sineklerin bize oldukça fazla olumsuz etkisi olduğuna ben de katılıyorum, sonuçta hastalık yayarak insanı insandan daha fazla öldüren bir canlı (en azından bir zamanlar öyleydi) ve daha az zararlı olan etkileri de oldukça rahatsız edici, neden düzgünce bir bağışıklık kazanamadığımız sorusunun olası yanıtlarından birisi ise sineklerin de evrimleşmesi olabilir, yani karşılıklı bir evrim söz konusu. Bu durum kimi hastalıklara karşı bağışıklık kazanamamış olmamıza da benziyor, evrimin de önünde zorluklar olabilir. Karşılıklı evrim bakteri ve virüsler arasında da oldukça yaygın ve belirgin.

Favorilerime Ekle
2

Asıl soru neden bağışıklık kazanmak istiyorsun?..

Kanlarını emdiğinde salgıladıkları sıvı kaşınmana sebep oluyor ve sen kaşınmak istemiyorsun öyle mi?..

Peki sen uyurken 1000'lerce sinek kanını emse ve sen hiç kaşınmadığın için uyanmasan?.. Hoş mu?..

Şunu demek istiyorum, kaşınma ve kabarma senin vücudunun bu sıvıya karşı verdiği bir tepki ve seni daha kötü bir durumdan korumakta.. Misal bağışıklık kazansan (ki belki 10.000 yıl önce bağışıklık kazanan bir kaç homo-sapiens bataklıkta uyudukları bir gece feci şekilde can verdi?..) bu senin elenmene mi sebep olur? Yoksa hayatta kalma olasılığını mı arttırır?..

Baş ağrısı, kusma, bayılma, kaşınma vb bir çok etkinin bizleri aslında korumak için yapılanmış tepkiler olduğunu unutmayalım.. Saygılar..

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Doğal Seçilim

Sivrisineğin ısırdığı insan da ısırmadığı insanda yaşamına devam edip üreyebiliyor bu durumda neden evrim olsun? Evrim olması için seçilim lazım ama bu durumda seçilim söz konusu değil. Yani evrim de şart değil.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Beynim Beyinden iyi kaynak mı olur?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer insanların düşündüklerini sanmalarına neden olursanız size aşık olurlar; ancak eğer onları gerçekten düşündürürseniz, sizden nefret ederler.”
Don Marquis
Geri Bildirim Gönder