Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Neden sivrisineklere karşı bağışıklık kazanmadık?

Sivrisinekler milyonlarca yıldır var ve dünyanın heryerine yayıldılar. Atalarımızın da kanlarını emdiğini ve bazen öldürdüğünü biliyoruz. Neden hâla kanımızı emdiklerinde salgıladıkları sıvıya karşı bağışıklık kazanmadık veya kazananmadık?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sineklerin bize oldukça fazla olumsuz etkisi olduğuna ben de katılıyorum, sonuçta hastalık yayarak insanı insandan daha fazla öldüren bir canlı (en azından bir zamanlar öyleydi) ve daha az zararlı olan etkileri de oldukça rahatsız edici, neden düzgünce bir bağışıklık kazanamadığımız sorusunun olası yanıtlarından birisi ise sineklerin de evrimleşmesi olabilir, yani karşılıklı bir evrim söz konusu. Bu durum kimi hastalıklara karşı bağışıklık kazanamamış olmamıza da benziyor, evrimin de önünde zorluklar olabilir. Karşılıklı evrim bakteri ve virüsler arasında da oldukça yaygın ve belirgin.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Asıl soru neden bağışıklık kazanmak istiyorsun?..

Kanlarını emdiğinde salgıladıkları sıvı kaşınmana sebep oluyor ve sen kaşınmak istemiyorsun öyle mi?..

Peki sen uyurken 1000'lerce sinek kanını emse ve sen hiç kaşınmadığın için uyanmasan?.. Hoş mu?..

Şunu demek istiyorum, kaşınma ve kabarma senin vücudunun bu sıvıya karşı verdiği bir tepki ve seni daha kötü bir durumdan korumakta.. Misal bağışıklık kazansan (ki belki 10.000 yıl önce bağışıklık kazanan bir kaç homo-sapiens bataklıkta uyudukları bir gece feci şekilde can verdi?..) bu senin elenmene mi sebep olur? Yoksa hayatta kalma olasılığını mı arttırır?..

Baş ağrısı, kusma, bayılma, kaşınma vb bir çok etkinin bizleri aslında korumak için yapılanmış tepkiler olduğunu unutmayalım.. Saygılar..

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Doğal Seçilim

Sivrisineğin ısırdığı insan da ısırmadığı insanda yaşamına devam edip üreyebiliyor bu durumda neden evrim olsun? Evrim olması için seçilim lazım ama bu durumda seçilim söz konusu değil. Yani evrim de şart değil.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Beynim Beyinden iyi kaynak mı olur?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır!”
Brian Greene