Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden "covid-19 vakası" demek yanlıştır?

Evrim ağacı'nın dsö çevirdiği bir yazıda şöyle geçmekte: yapın: “covıd-19 olan insanlar”, “covıd-19 için tedavi gören insanlar”, “covıd-19'dan iyileşen insanlar” veya “covıd-19 bulaşıp ölen insanlar” hakkında konuşun yapılmaması gereken: hastalığı olan kişilere “covıd-19 vakaları” veya “kurbanlar” demek vaka denmesinin neden yanlış olduğunu merak ediyorum

1
Anonim 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Vaka kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.

Vaka kelimesi Arapça kökenlidir.

TDK'ye göre vaka kelimesi anlamı şu şekildedir:

- Olay, hadise

Vaka, günümüz Türkçesiyle "olay" demektir. Kökeni Arapça "vak'a" olan olay, "olmuş, meydana gelmiş" demektir.

Vakıa ise "olgu" demektir. Olayların dayandığı neden, yahut olaylar zincirinin sonucudur. Aynı zamanda deney ve gözleme dayanan, kanıtlanmış her şey için kullanılabilir. Özellikle parapsikoloji, ufobilimi gibi alanlarda gözleme ve kanıta dayanan olaylar için "olgu" denmektedir. Bilimsellik açısından tarifi ise olayları doğuran veya birbiriyle bağlarının kurulması gereken nedensellik ilişkisidir.

Ayrıca, cümlenin başında kullanıldığında "vakıa" "bununla birlikte", "aynı zamanda" anlamlarına da gelmektedir.

Ve vukuat kelimesi de "olaylar" anlamında kullanıllır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deniz, deniz olduğu için dalgalanır; ama çöpe sor, hep onun içindir dalgalar.”
Ömer Hayyam
Geri Bildirim Gönder