Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Neden ölüm korkusu hissediyorum sürekli olarak?

Merhaba yaklaşık 1 senedir aklım 'ölüm' gerçeğiyle savaş veriyor bir türlü bu gerçeği kabul edemiyorum.Sürekli bu konu hakkında araştırma yapıyorum ve gün içinde aklım sürekli bu gerçekle meşgul oluyor lütfen bu korkuyu yenmem için yardımcı olabilir misiniz..24 yaşındayım ve bu stres hayatımı çok yönden etkiliyor ve deistim.
218 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

yaşam korkusu, ölüm korkusunu da beraberinde getirir. yani ölüm korkusu bir bakıma düzgün yaşayamamanın yada boşa giden yılları olan birinin düzgün yaşayamamasının korkusudur. hayatını dolu dolu yaşayan bir kişinin ölüm korkusu olmaz. insan geçmiş zamanda yaşamının ziyan edildiği ve her şey için çok geç olduğu düşüncesine kapılırsa yaşamdan uzaklaşır. bu yaşamdan uzaklaşmanın bir sonucudur ölüm korkusu.

Carl Gustav Jung'dan alıntıdır.

Bu Reklamı Kapat

186 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Ölüm düşüncesi sadece sizin sorununuz değil. Buna odaklanan herkes için ciddi bir soruna dönüşebilir. Ancak insanlar bu düşünceden kendilerine bir şekilde çıkış bulurlar veya 'sıyırırlar'. Farkında olarak yada olmayarak 'kaçış' düşünceleri oluştururlar. Örneğin henüz kendilerine uzak görmek gibi özünde geçiştirmelerdir bunlar. Veya yine herkesin öldüğü gibi bir bakış açısıyla ölümü kafasında sıradanlaştırıp basitleştirmek gibi. Bunlar dışında ölüme gerçek anlamda kendisini merkeze koyarak yani kendisinin ölümünü düşünen hiç kimse için basit veya kolay değildir. Bu yüzden sizle diğer insanlar arasında tek fark siz odaklanmışsınız onlar ise bahsettiğim sebepler gibi sebeplerle bunu odak noktası yapmaktan kaçınıyorlar. Ölüm insanların huzurunu kaçırır ve hayata dair herşeyi anlamsız kılan bir durumdur. İnsanlar kendine ölümü uzak görür yakıştıramaz düşünmek bile istemezler. Bu yüzden de çoğu zaman gerçekçi düşünmek yerine başka türlü düşünmeye eğilim taşır. Ama gerçekte durum başkadır.

Kısacası siz de herkes gibi odak yapmaktan çıkmalısınız bu düşünceyi. Sizin için hangi düşünce biçimi bunu sağlıyorsa onu kullanın. Kimisi bunu inançla yapar kimisi bu düşünceden kendine göre kaçarak veya uzaklaşarak. Yani insanlar bu konuda sanmayın ki çok rahatlar veya sizden farklılar vs. Hepsi de hepimiz de esasen odağa alır düşünürsek benzer durumdayız. Kendinizi bu açıdan çok farklı hissetmeyin. Sadece üzerinde fazla durduğunuz için sizdeki durum.

Bu Reklamı Kapat

4
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Düşünebilen bir insanım

Öncelikle bir hekime gitmelisiniz. Yaşamınızı etkileyen psikolojik sorunların çözümü için psikatriste başvurmalısınız.

Ölüm tüm canlıların ortak sonudur. Ben ölümden hiç korkmuyorum. Bunu sizi rahatlatmak için söylemiyorum. Hiç korkmuyorum çünkü çevremdeki tüm insanlar mutlaka ölecek. Tüm canlılar mutlaka ölecek. Bu da ölümün bir son olmayabileceğini gösteriyor. Ben deistim ve Göktanrı'ya inanıyorum. Ölüm sonrası uçmak(cennet) ve tamak(cehennem) olduğuna inanıyorum. Zaten çoğu din Tanrı'yı yukarıda betimler. Bu da "gök"ten gelmektedir. Bu inanç sistemim ile ölüm sonrası yaşayan tüm canlıların uçmağa ya da tamağa gideceğine inanıyorum. Bakteriler de gidecek, hayvanlar da, insanlar da. Yalnızca insanlardan bazıları tamağa gidebilir çünkü yalnızca insanın aklı vardır.

Bu Reklamı Kapat

Ikigai adlı bir kitap okudum ve yaşam amacınızı bulmaya yardım ediyor. Aynı zamanda birçok popüler ve herkesin bilmesi gereken bilgiyi edindim. Şu anda bir ajans kurma amacım var. Bu yaşamsal amaç beni canlı tutuyor. Yaşama bağlıyor. Yaşama bağlanmak ölümden korkmamı engelliyor.

Bunun yanında bir kız arkadaş ya da sevgili bulmak yaşamınızı kökten değiştirir. Bunu yapabiliyorsanız yine ölümü unutacağınızı düşünüyorum.

En önemli konu ise yaşamda bazı şeyleri hiçbir güç değiştiremez. Örneğin ölüm... Ben de yaşamda "benim" değiştiremeyeceğim hiç bir şeye kafayı takmam. Örneğin cumhurbaşkanı, ekonomi ya da aklınıza gelen ve tek başınıza değiştiremeyeceğiniz şeyleri unutun. Ölüm ise hiçbir canlının değiştiremeyeceği bir gerçektir. Ölümsüzlük bence hiçbir zaman bulunamayacaktır. Büyük olaslıkla İslam'da anlatılan kıyamet ile evren de ölecektir. Tanrı ölümsüzdür. Unutmayın ki Tanrı tüm canlıları sonsuz sever ve ölüm onlar için kötü bir son değildir. Eğer sürekli ve bilerek kötülük yapmadılarsa.

1
  • Raporla
Cevap
Akın Ustabaş
Akın Ustabaş Ölümden bende korkardım ama artık kabul ediyorum.

Ben de ölümden korkardım. Kendime şunu derdim " Zaten ölücem hayatta iyi şeyler yapsam ne olurki ? Nedeolsa hepsini kaybedicem ..." Gelelim neye bakmalısın hobi edinip unutmayı denemeye çalışabilirsiniz yada benim gibi ölümsüzlük acaba mümkünmü diyebilirsin bence hiçbir şey imkansız değildir . Ben bu düşünceyi felsefe edindim . Sana diyeceğim şey ölümsüzlüğü araştır bi ihtimal ölümsüz olursan bir derdin olmaz zaten sonsuz yaşam elinde diğerleri sana sıkılırsın der ama inanma sıkılmazsın . Hayatın senin elinde ister uzanırsın ister kısatır. Yani sen en iyisi ölümsüzlüğü araştır.

161 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
The Sılexs
The Sılexs Bilim merklısı

Ölüm korkusu her canlıda olan bir korkudur . İster kedi olsun ister insan. Sadece bazılarında az olur bazılarında çok. Bunun nedenlerinden biri de dinini inançtır. Bazıları inançlarının yanlış olmasından korkar . Bu da ölümden sonra sorgu olup olmaması düşüncesinin yaratdığı bir şeydir. Tavsiyem inancın hakkında daha fazla bilgi al ve ya bırak düşünceler seni bulsun . Sonuçta bir karara vararak bu korkudan kurtula bilirsin.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.