Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden mikrodalgalar görünür ışıktan daha zararlı?

Mikrodalgaların enerjisinin görünür ışıktan daha az ve dalga boyunun da daha yüksek olmasına rağmen.
303 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bora Akçakın
Bilim lisansı 1. Sınıf öğrencisi

Bu sorunun cevabının anlaşılabilir olması adına;Mikrodalgalar olarak adlandırdığımız belirli bir dalga boyu arlığına sahip elektromanyetik dalglalar iyonlaştırıcı türden elektromanyetik dalgalar değildir.(Atomun yapısını bozacak enerjiye sahip değillerdir).Dolayısıyla insanı kanser etmez veya maruz kalınması halinde Akut Radyasyon Sendromu riski oluşturmaz.Fakat istisnai bir durum mikrodalgaların insana zarar vermesini sağlayabilir;Bu durum su molekülüyle rezonans durumudur.

Rezonans:

Tüm Reklamları Kapat

Farklı kaynaktan çıkan iki dalganın frekanslarının aynı olması halinde genliklerinin birikimli olarak üst üste binmesi.

Mikrodalgaların;

Tüm Reklamları Kapat

Dalga boyu aralığı: 1m-0.1cm,

Frekans aralığı ise:300mHz-300gHz'dir.

Su molekülünün rezonans frekansı ise: 2.45gHz'dir.Yani;2.45 gHz de yayınlanan bir mikrodalga ışını insan vücudundaki su moleküllerini rezonansa sokarak,moleküllerin kinetik enerji,dolayısıyla da ısı enerjisi kazanmasına yol açar(kazandırılan ısı enerjisi mikrodalganın genliği ile doğru orantılıdır.)bu durumda vücudumuzdaki suyun kaynamasına sebep olur.Nasıl bir deneyim olacağını ve vereceği zararlı tahmin etmeyi size bırakıyorum.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Mikrodalga - Vikipedi. (19 Şubat 2007). Alındığı Tarih: 20 Ekim 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Mikrodalga - Vikipedi. (19 Şubat 2007). Alındığı Tarih: 20 Ekim 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. F. J. Keller. (2006). Fizik. ISBN: 9789750403521.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close