Puan Ver
-2
Puan Ver

Neden matematikten korkuyoruz?

Tüm dünyada da böylemi yoksa sadece bizde mi böyle? Matematik korkusu neden bu kadar yaygın ve bunu nasıl çözebiliriz.

2
Eylem Dev -2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bence, Matematikten değil de, Matematik sınavlarından korkuyoruz. Diğer bir deyişle başarısız olmaktan ve yargılanmaktan korkuyoruz. Bundan 2 hafta kadar önce elime Ali Nesin'in Matematik ve Korku kitabı geçti. Okul hayatım boyunca Matematikle ilgili çoğunlu öğretmen kaynaklı kötü anılarım olduğundan ne yalan söyeyeyim, biraz çekine, çekine karıştırmaya başladım kitabı. Zenon Paradoks'ları adlı konuyu okurken, mesele biraz ilgimi çeker gibi oldu ve kitabın boş sayfalarına birşeyler karalar oldum. Sonra baktım, mevzu derinleşiyor ve formüller, hesaplamalar ve kanıtlar artıyor... Gitttim bir defter aldım ve yeniden masaya oturdum. Zenon Paradoksları'ydı, Pisagor Teoremi'nin kanıtıydı derken tam 3 saati masa başında, bir yandan okuyup, bir yandan da notlar alarak geçirmişim! İşin güzeli, çok, çok keyifli bir 3 saatti. Orada anladım ki, asıl mesele, yargılanma korkusu ve başarısız olma endişesi. Haliyle de asıl sorun; yargılanma korkusu ve başarısız olma endişesini körükleyen sınava dayalı gelekneksel eğitim yöntemleri.

Favorilerime Ekle
0

Aslında korkmuyoruz usandırılıyoruz nasıl yani dersen benim zamanımda derse giren Matematikçiler o kadar suratsız'tı ki o dersi çok seven arkadaşlar bile ders'den sıkılırdı. Sonra hocaların 13 -17 yaş arası gruba bayıcı şekilde ders anlatması.He bide şey var bize dayatılan ezberle sistemi.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren, asimetriktir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder