Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay Altun
Berkay Altun
1,110 UP
Üye
5

Neden kötü karakterlere sempati duyarız?

Birçok filmde, dizide ve kitapta kötü olarak kabul edilen karakterlere karşı sempati duyduğumuz zamanlar olmuştur. En bilinen karakterlerden yola çıkmak gerekirse Joker ve Thanos güzel birer örnek olabilir; bu karakterin yanı sıra tarihte çok kötü olduğunu bildiğimiz insanların bile günümüzde binlerce seveni olabiliyor.
1,061 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Deniz Yavuz
Deniz Yavuz
6K UP
kişisel fikrim

Kötülüğün göreceliliğini bir kenara bırakarak konuşursak, filmlerdeki ve tarihteki kötü karakterlerin düzene karşı yıkıcı bir tutumu bulunmaktadır. Örnek olarak Joker kurulu düzeni kaosa çevirmeye, Thanos da evrendeki nüfusun yarısını yok ederek düzeni değiştirmeye çalışıyor. Tarihteki ''kötü'' karakterlere dikkat ederseniz de yine kurulu düzenden rahatsız olan insanları çevrelerinde toplayarak güçlenmişlerdir. Buna örnek olarak da tarihteki diktatörler ve terör örgütlerinin liderlerini verebiliriz.

Sonuç olarak, insanların ''kötü'' karakterlere sempati duyma sebebinin yaşadıkları düzene duydukları rahatsızlığın verdiği öfke olduğunu düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

478 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Altınışık
İnsan psikolojisine ilgi duyan birisi

Bu sorunun cevabının egoda saklı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar kendi egolarının timsallerini ya da kendi egolarına benzerlikler barındırdığını gördükleri kişilere kahramanlık, başrollük gibi vasıflar yüklüyorlar. Başroller, kahramanlar veya antikahramanlar herkesin egosunun timsali olmayabiliyor ya da herkesin egosuna benzer unsurlar barındırmayabiliyorlar, bu yüzden "Bu oyuncuyu mu başrol/kahraman yapmışlar? Halbuki şu oyuncu daha iyi olabilirdi" gibi ifadelerde bulunanlar da söz konusudur. Bazı durumlarda da bu karakterlere başta sempati duymayanlar, sonraki bölümlerde veya içeriklerde bu karaktere sempati duyanlardan daha fazla sempati duyabiliyorlar. Bazı durumlar için ise tam tersi durum söz konusu olabilir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close