Puan Ver
0
Puan Ver

Neden korku filmlerinden korkarız?

Neden korku filmleri izleriz makalesini okuyordum aklıma bu soru takıldı o şeyin bize zarar vermeyeceğini bildiğimiz halde neden korkarız? Jumpscare olduğu zamanki ani ataklar haricindeki gerilim ve korku hissini merak ediyorum

1
Haci Heyderov 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Aslında bu sadece korku filmlerin de olmaz. Gerçek olmadığını bilmemize rağmen bir film de bir karakter öldüğü zaman üzülürüz. Ekranda gördüklerimizin hiçbir gerçekliği olmamasına rağmen biz bunu bile bile sanki gerçekmiş gibi seviniriz, üzülürüz veya korkarız. Bunun sebebi aslında insanların filmleri kafa dağıtmak veya rahatlamak için izlemesidir. Sadece bunun için izlemeseniz bile film izlediğimizde kafamızda ki bazı problemleri unutur ve filme dalarız. Filme daldıktan sonra da neredeyse başka hiçbir şey yapmadığımız için (Herhangi bir şey yemek/içmek dışında) filme adepte oluruz. Bu da beynimizin filmi bir anlık gerçek zannetmesine yol açar.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bağımsız bir aklın özü ne düşündüğünde değil, nasıl düşündüğünde yatar.”
Christopher Hitchens
Geri Bildirim Gönder