Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Neden Kilo alıyoruz?

Vücudumuza bir besin alırken vücudumuz bunu yaşamsal devamlılığımızı sağlayabilmek için enerjiye çevirip kullanmamızı sağlıyor ihtiyacımızdan fazla besini boşaltım yoluyla vücuttan atmak, daha sağlı olmak yerine yerine neden vücutta yağ şeklinde depolayıp kilo almamızı ve çeşitli hastalıklarla yakalanmamıza kapı aralıyor?
444 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Taha Yılmaz
Öğrenci

Selam,

Kilo almamızdaki en büyük etken glikojendir. Glikojen kısa bir tabirle enerji üretmemizde rol alan glikozu -besin- depolayan bir depo polisakkarit[2] (çoklu çeker) zinciridir.

Glikojen normal olarak depolanır. İhtiyaç duyulduğu anda ise kullanılarak vücudun enerli ihtiyacını giderir.

Tüm Reklamları Kapat

"Ama olur da besini fazla alırsak ne olur?" Bu soru sorulduğunda cevap farklı değil. Glikojen olarak vücutta depolanır. Tek bir farkla, karaciğer ya da mide etrafında birikir ve yağlanmaya yani kilo fazlalığına neden olur.[3]

Bunun dışında ise;

 1. Hormonel Bozukluk,
 2. Kiloyu Etkileyen Hastalıklar,
 3. Genetik Yatkınlık,
 4. Sindirim Sistemindeki Bakteri ve Virüsler,
 5. Kimyasallar ve
 6. Psikolojik Nedenler[1] kilo artışına sebep olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

163 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Medikal Akademi. Aşırı Kilo Almanızın Nedenlerini Gerçekten Biliyor Musunuz?. (9 Eylül 2015). Alındığı Yer: Medikal Akademi | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Glikojen - Vikipedi. (13 Ağustos 2006). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. Prof. Dr. Metin Özata. Kilo Almanın Nedenleri : Neden Kilo Alırız?. Alındığı Yer: www.tavsiyeediyorum.com | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close