Puan Ver
2
Puan Ver

Neden karanlıktan korkarız?

Mesela hiçbir yırtıcı hayvanın bulunmadığı bir dağ düşünün bu dağa gündüz rahatlıkla gidebiliriz fakat gece olunca aynı dağa gündüz gitmiş olmamıza rağmen ve bir tehlike bundurmadığını bilsekte gitmeye tereddüt eder korkarız. Neden?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu durumun sebebi bilinmezliğin yarattığı stres.Karanlıkta görmediğin şeylerin(örneğin: yırtıcı hayvanlar) var olabilme ihtimaline karşı birey içgüdüsel olarak kendini korumaya alıyor.Göremediği tehlikelere karşı savaşma şansı olmayan birey doğal olarak sıvışmayı tercih ediyor (Savaş ya da sıvış prensibi)

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. BilimFili Stresin vucüdumuza etkileri
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder