Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden karanlıkta görebilecek şekilde evrimleşmedik?

Karanlık bir ortama ilk girildiği anda hiç göremeyip sonradan karanlığa alışmak nasıl mümkün oluyor?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Karanlık ortama alışınca gözlerin daha iyi görmesi bildiğim kadarı ile pigmentlerin algılanması ile alakalı fakat aslında sizin söylediğiniz bu algılama da belki bir başlangıçtı sonuçta milyonlarca yıl önce gözlerimiz sadece ışığı algılamaya yarıyordu.

Teşekkür
Paylaş
1

Öncelikle bu soruyu yanlış bulduğumu belirtmek isterim çünkü evrimi böyle algılamaya ve anlamaya çalıştığımız zaman yani bu özellik niye bizde yok, şu özelliği niye kazanamadık vs. Evrim bir canlı en güçlü yapamaya ya da her şartta ayakta kalmaya zorlayacak mekanizmaları barındırmanız(evet anlık çevre şartlarında ayakta kalanlar daha çok üreyebildiği için o anın ve çevrenin güçlüleridir fakat bir sonraki değişiklikte aynı şekilde başarılı olacaklarının garantisi yoktur ama Doğal Seçilim mekanizması bir sonraki nesilde de yine iyi uyum sağlayanları seçerek o türü geliştirmeye ve evrimleştirmeye devam eder)

Sorunuza gelecek olursak, aslında bu özelliğin fark yaratacağı ortamlarda yaşamayı tercih etmediğimiz için bu özelliğin bizde evrimleşmediğini düşünüyorum ben. Ama yine de atalarımızda mağaraya girdiğinde gözü daha kolay uyum sağlayanlar daha iyi avlandığı için illaki daha eski atalarımıza nazaran bu özelliğimiz daha efektif hale gelmiştir fakat hayatlarımızın büyük bölümünü mağara dipleri, toprak altı, okyanus tabanları gibi ışığın neredeyse ulaşamadığı ortamlarda yaşamadığımız için karanlıkta görme özelliğimizin evrimleşmediğini düşünüyorum.

Ama yine de daha detaylı ve kapsamlı bilgi sahibi olanlardan da bu soruya cevap bekliyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder