Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Neden insanların önünde gerçek yüzmüzü gösteremiyoruz?

229 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Elif Kavak
Elif Kavak
11K UP
Psikolojik danışman

Gerçek yüz demekle açıkçası tam olarak neyin kast edildiğini pek anlayamadım, karanlık kötücül tarafımız mı, gösterilmek istenen ama gösterilemeyen yön mü (bu da pek somut değil ama devam edelim) yoksa bizi yansıttığını düşündüğümüz yüzümüz?

Şöyle bir giriş yapalım. Toplum içinde herkesin bulunduğu ortama göre önceden belirlenmiş ve sergilenmesi beklemen rolleri vardır. Bu rollerin yerine getirilmesi toplum tarafından kabul görmemizi de sağlar. Ancak beklentinin dışında hareket edilmesi, bizi toplum dışına itebilir. Bunu tiyatro oyunu gibi düşünebiliriz. Sahnenin içindekiler ve dışında kalanlar ya da itilmişler. Göstermeyi istediğimiz ama kabul görmeyecek yüzlerimiz, toplumun genelinin kanaat oluşturduğu durumun dışı -örn cinsel yönelim, dünyayı algılama şekli vs- şeklinde de olabilir.

Karanlık kötücül yüzümüz ise genellikle herkesten saklamayı tercih ettiğimiz, kabul görmeyecek yönlerimizdir. Bu Jungcu bakışta 'gölge' adını alır ve insanlar bu yönlerini saklamak için çok çaba sarf ederler ve bu karanlık yönler kişilere huzursuzluk bile verebilir bu da onları baskılama yoluna gidilmesine sebep olabilir. Jung'a göre insanlar kişiliklerinin tek yönlerini geliştirmemelidirler, bu sağlıksızdır. Ayrıca karanlık yönlerini de kabul etmelidirler ki kişilikte bütünleşme olsun. Bu karanlık ymn dediğim ise, topluma zararı olabilecek davranım istekleri, ahlak dışı arzular gibi sayılabilir. Tabi bunların kabulü demek yapacağımız anlamına gelmiyor, sadece düşünce ve arzu olarak kaldıklarını eyleme geçmeyeceklerini bilmek yeterlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Bizi yansıttığını düşündüğümüz ama dışarıya yansıtanadığımız yüzümüz için de şöyle yorumlamalar yapılabilir:

Kişilik yapısı ile ilintili olabilir. İçedönük kişilerin kendilerine yakın, samimi buldukları insanlar ile daha yakın ilişkiler içinde girebildikleri biliniyor. Yeni girilen ortamlarda gözlemci olarak insanlar tanınmaya çalışılıyor olunabilir, bir nevi temkinli olma. Aslında sınırları koruyarak bu şekilde davranmak iyi olabilir, bir anda tanımadığınız insanlarla can ciğer olmak pek sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.

Sizi olduğunuz gibi kabul edebilecek insanlarla çevrili olduğunuzu düşünmediğiniz için de geri planda kalmayı tercih ediyor olabilirsiniz, dediğim gibi bunlar birer yorumlamadan ibaret. Eksikler illa ki vardır çünkü soru bana çerçevesi geniş geldi. Soruyu geniş şekilde ele almaya çalışarak cevap vermeye özen gösterdim. Umarım faydalı bulunur.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close