Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
H Adıgüzel
H Adıgüzel
4,691 UP
Üye
2

Neden insanlar aydınlık yerine karanlıktan korkar?

Çocuklar hatta yetişkinlerin bazıları karanlıktan korkar bunun sebebi nedir? İnsanlar neden aydınlıktan veya ışıktan (karanlıktan olduğu kadar) korkmazlar?
390 görüntülenme
Neden insanlar aydınlık yerine karanlıktan korkar?
Neden insanlar aydınlık yerine karanlıktan korkar?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İsmail Yiğit
Felsefeye ve insan beynine ilgili biri

Aslında çok temel olarak insan gündüzleri rahatlık görebiliyor geceleri göremediği için ne olduğunu bilmiyor bilmediklerinden de korkuyor ve aynı bir efsane yazar gibi karanlığa anlam yüklüyor. Yani insan karanlıkta ne olduğunu bilmiyor ve olabilecek kötü şeyler aklına geldiğinde korkuyor.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Gerçek Veya Beklenen Bir Tehlike Ile Yoğun Bir Acı Karşısında Uyanan Ve Coşku, Beniz Sararması, Ağız Kuruması, Solunum Ve Kalp Atışı Hızlanması Vb. Belirtileri Olan Veya Daha Karmaşık Fizyolojik Değişmelerle Kendini Gösteren Duygu. (30 Temmuz 2009). Alındığı Tarih: 10 Şubat 2024. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Asım Özmen
Asım Özmen
7K UP
Öğrenciyim

İnsanoğlu her zaman hayatta kalmaya çalışmıştır.Karanlık en önemli savunma hattımız olan gözlerimizi etkisiz kıldığından dolayı karanlıkta hayatta kalma olasılığımız düşmektedir.Beynimiz hayatta kalabilmek için gözler karanlıktan olabildiğince kaçınmaya çalışmıştır.Peki bazı insanlar neden karanlıktan korkmuyor madem beyinden gelen birşey?Bu insanlar karanlıkta fazla kaldıklarından dolayı artık beyinleri karanlığı bir tehdit olarak algılamıyor.Savunma hattında en önemli olarak gözleri değil,diğer parçaları da eşit bir biçimde kullanmaya özen gösteriyor.Bu sayede beyin tehlike karşısında korunmasız kalacağını düşünüp paniğe kapılmıyor

Kaynaklar

 1. Np İstanbul Hastanesi. Karanlık Korkusu. Alındığı Tarih: 10 Şubat 2024. Alındığı Yer: Np İstanbul Hastanesi doi: 10.PDF. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close