Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden insan diye bir varlık ortaya çıktı?

Nasıl diğer canlılardan farklı olarak üstün bir akla sahip olduk? Neden diğer canlıların aksine genişledik dünyaya hakim olduk? Yoksa biz aslında olmaması gerek varlıklar mıyız?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İnsan diye bir varlığın neden ortaya çıktığını bilemiyoruz. Ama evrimsel süreç sonucunda bu halimize geldiğimizi ve bir sürecin sonunda böyle olduğumuzu biliyoruz. Ama bilinen kadarıyla belli bir amacımız yok, fakat tabiki bunu tam olarak bilemeyiz. Biz diğer canlılar gibi duyu yetimizi, koku algımızı veya güç dengemizi geliştirmedik, onun yerine zekamızı geliştirdik. Geliştirdiğimiz zeka sayesinde bu şekilde oldu, yani çok güçlü değiliz, bazı sesleri duyamıyoruz, bazı kokuları alamıyoruz, veya beynimiz yanılabiliyor ama diğer memelilerden daha zeki olmamız bu açıkları kapatabilmemizi sağlıyor. Aslında biz şuan burada olduğumuz için neden yaptık diye soruyoruz, demek ki bazı evrimsel süreçler, jeolojik devirler, patlamalar, yok oluşlar olmuş ki bu zamana kadar gelmişiz. Eğer bunlar olmasaydı gelemezdik. Neden böyle olduğumuzu bu şekilde anlatabilirim anca. Onun dışında maalesef bilmiyorum. İnsanın evrimsel süreci ile ilgili bir makale bırakıyorum aşağıya, belki biraz yardımı olur. Bilimle kalın.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. İnsanın evrimi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği aramak, arzulananı aramak değildir.”
Albert Camus
Geri Bildirim Gönder