Puan Ver
0
Puan Ver

Neden iltihap tehlikelidir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

İnflamasyon, vücudun kendi ya da yabancı bir etkene bağlı geliştirdiği savunma mekanizmasıdır, aynı zamanda iyileşme süreci için gerekli bir mekanizmadır. Bu sebepten örneğin cilt yanıklarında iltihaplı kabarcıklar çok büyük olmadıkça iyileşmenin gecikmemesi ya da iz bırakmaması için patlatılmaz, temizlenmez.

Ancak bu iyileşme süreci bazen çeşitli sebeplerden dolayı gereğindan fazla, uzun, abartılı bir hal almaktadır. Bu abartılı iltihap oluşumu ise hedef etkeni aşarak vücudun kendisine de zarar verecek duruma gelir, bu durumda inflamasyonu durduracak önlemler örn anti-inflamatuar ilaçlar kullanılması gerekir.

Ayrıca inflamasyon sadece mikroorganizmalara ya da yabancı cisimlere karşı gelişmez, basitçe vücutta olabilen neredeyse her türlü sistem bozukluğu ufak ya da geniş inflamasyona sebep olur ve çoğu muhtemelen siz fark etmeden iyileşme sürecine girerek kendini sınırlar ve temizler.

Favorilerime Ekle
3

iltihap yani enflamasyon, vücudun kendisini işgal eden bir bakteri veya virüs gibi yabancı bir organizmaya karşı geliştirdiği doğal bir bağışıklık sistemi yanıtıdır. Dolayısıyla vücudumuzda bir tehlikenin varlığına işaret eder. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğal Seçilim kör bir saatçidir, çünkü geleceği göremez, sonuçları planlamaz, görünür hiçbir amacı yoktur. Buna rağmen Doğal Seçilim'in sonuçları bize tıpkı usta bir saatçinin elinden çıkmış gibi bir tasarım hissi verir, bizi tasarım ve planlama illüzyonu ile etkiler.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder