Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Fatih Şenocak
Üye
1

Neden iç organlarımızın yaptığı işlemlerin hiç birini hissetmeyiz/algılayamayız?

237 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orhan Berk Yaldır
Öğrenciyim

İç organlarımızın çoğu, otomatik sinir sistemi tarafından kontrol edilen işlevleri yerine getirir. Bu işlevler, bilinçli kontrol altında değil, otomatik olarak gerçekleşir. Örneğin, kalp atışı, sindirim sistemi hareketleri, solunum ve kan basıncı gibi birçok vücut işlevi bu şekilde düzenlenir.

Bunun birkaç nedeni var:

Evrimsel Adaptasyon: İç organlarımızın işlevlerini hissetmememiz, evrimsel bir adaptasyonun sonucudur. Eğer her organ işlevini hissedebilseydik, bu vücudumuzun işleyişini oldukça karmaşıklaştırabilir ve hayatımızı zorlaştırabilirdi. Otomatik olarak gerçekleşen bu işlevlerin farkında olmamak, günlük yaşamımızı daha rahat hale getirir.

Tüm Reklamları Kapat

Duyusal Filtreleme: Beyin, sürekli olarak aldığı duyusal bilgiyi filtreler ve işler. İç organlarımızın işlevlerinin bilinçli olarak hissedilmemesi, beyin tarafından düşük öncelikli olarak algılanır. Bunun yerine, dış çevremizden gelen daha önemli duyusal bilgilere odaklanırız.

Algılama Yetersizliği: İç organlarımızın işlevlerini hissetmemiz için gerekli olan sinir uçlarının ve duyu organlarının bu tür duyuları algılamak için yetersiz olması da bir faktördür. Örneğin, kalp atışlarını hissetmek için vücudumuzda yeterince sinir ucu bulunmaz.

Ancak, bazı durumlarda, iç organlarımızın işlevlerini hissedebiliriz. Örneğin, mide bulantısı, karın ağrısı gibi durumlar, sindirim sistemindeki bir problemi hissetmemize neden olabilir. Bu tür durumlar genellikle vücudun bir uyarı sinyali olarak algılanır ve dikkate alınması gereken bir sağlık sorununa işaret edebilir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close