Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden hiç bir şey yok?

Bana göre cevap; bilinç yoksa hiç bir şey var demektir. Bilinç ortaya çıktığında hiç bir şey yok olur. Farklı yanıtı olanlar varsa çok memnun olurum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Genel anlamda, varlık ya da birşeylerin var olma olmaması, bilincin varlığından bağımsızdır. Canlılar olmadan, bilinç olmadan önce de bir şeyler vardı ve maddesel evrim devam ediyordu.

Bilinç, kuantum süperpozisyonda bir seçime tekabül ettiği için, maddeyi bir tercihe zorlamaktadır. Bu açıdan varoluşu etkilediği kesin. Ancak bir şeylerin varoluş düzeyini değiştirmez. Zaten bilinç, sahip olduğu organizmanın UMWELTine mahkum olduğu için, algısı bir kısıtlılık ile tanım yapar, gözlem yapar. Bu nedenle bilinç kendi ulaştığı algı düzeyi üzerinden etkir ŞEYleri.

Yokluk ve hiçlik gibi konular, bilinç için yaşamda kalma gibi temel bir güdünün yanında oldukça yeni ve tanımlaması zor olgular. Bu nedenle gözlemsel olarak nitelendirilemeyen tanımlamayan olguları anlamakta zorulanıyoruz. Varoluşçuluk akımı bu anlamda detaylı analiz yapmakta.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Sartre
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Okumak hepimizi göçmen yapar: Hepimizi evimizden uzaklaştırır; ancak aynı zamanda hepimize, her yerde evler bulur.”
Jean Rhys
Geri Bildirim Gönder