Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden hala kızamık virüsü var?

Çiçek tamamen ortadan kaldırıldı hatta artık aşısı bile yapılmıyor. Kızamık'ın da aşısı var. Neden yok edebilmiş değiliz.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar

Pek çok sebebi var şöyle ki Kızamığın enfektivite (sağlam kişilere bulaşma hızı) hızı çok yüksektir. Bu kadar hızlı yayılabilen bir şeyi eradike etmek zordur. Toplumun tamamı aşılanmadığı için de az bir kişi hastalığı geçirse bile toplumda kalmaya devam etmektedir.

Ayrıca aşı uygulansa bile koruyuculuk oranı %99'tur. Herkeste aşılanmayınca ve bunlara da kızamık Virüsünün çok hızlı bulaşabildiği de eklenince toplumumuzda varlığını sürdürmektedir. Şunu da unutmamak lazım aşılansa bile ileride olabilecek immün yetmezlik durumunda yine risk altında oluyor.

Bir şeyin kolay eradike edilmesi için virüsün enfektivite hızı düşük olmalıdır. Toplumun büyük kısmı aşılanmalıdır. Aşının hayat boyu bağışıklık bırakması lazımdır. Virülansı (hastalığın şiddeti) ve patojenitesi (Hastalığın belirtisini gösteren hasta yüzdesi) yüksek olmalıdır ki hastayı kolay ayırt edebilelim.

Kısaca virüsü ortadan kaldırmak konusunda virüsün sahip olduğu nitelikler yanında bizim yürüttüğümüz kampanyaların değeri çok büyüktür. Toplumu bu konu hakkında daha çok bilgilendirmeli daha etkili kampanyalar yürütmeliyiz.

Türk Tabipler Birliğinin bir makalesini aynen kopyalıyorum belki ilginizi çeker.

Ülkemizde Kızamık Eliminasyon Programı çalışmalarıyla kızamık olgu sayıları 2007-2010 yılları arasında 10’u geçmemiştir, ancak 2011 yılından itibaren vaka sayılarında ciddi artışlar görülmeye başlanmış ve salgın oluşmuştur. Vaka sayılarında artışın saptandığı bu yılların Suriye İç Savaşı’nın başlamasından öncesine ve Türkiye’de birinci basamak sağlık hizmeti örgütlenmesinin değişmesine rastlaması, salgının nedeninin topluma dayalı sağlık hizmetlerinin aksaması olduğu kanaatini oluşturmaktadır.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kızamık Hakkında Bir Makale
  2. TTB Makale Tabipler Birliğinin Makalesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz bir öğütücünün içindeyiz. Ancak sadece bazılarımız yıldızlara bakıyor.”
Oscar Wilde
Geri Bildirim Gönder