Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden fotonlar, α parçacıkları gibi altın levhadan geçemez?

Geiger-marsden deneyi'nde bazı α parçacıkları altın plakanın içinden geçebilirken fotonlar neden geçemez?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Fotonların geçemediğini nereden çıkardınız. Elbette fotonlar da geçebilir. Yalnızca fotonun enerjisine bağlı. Görünür ışık geçemez. Ancak gamma ışını fotonları rahatlıkla geçebilir. Çünkü, altın veya başka bir elementin atomları ile etkileşirler. Aslında geçebilecek kadar küçüktürler. Ancak fotonlar, elektronlar tarafından soğurulur.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece eğitimli olanlar özgürdür.”
Epictetus
Geri Bildirim Gönder