Puan Ver
0
Puan Ver

Neden fizikte 20. Yüzyılın ortalarından beri büyük yenilikler gerçekleşmiyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bunun nedeni 20. yüzyıldan önce yapılan nerdeyse tüm çalışmalar deney ve gözlemlerle keşfedilebiliyor ve doğrulanabiliyordu. Ayrıca yapılan çoğu çalışma gözle görülebilecek nitelikteydi. Fakat 20. yüzyıldan sonra Kuantum Fiziği devri başladı ve bu da çok küçük parçacıkların fiziğidir. Bu parçacıkları kontrol altında tutmak, üstünde deney yapmak ve analiz etmek çok zor bir iştir. Ayrıca bu parçacıkları üretmek ve üstünde deney yapmak oldukça masraflı bir iştir. Örneğin sadece 1 gram antihidrojen üretmek 62,5 trillion (10^12) dolara mal olacağı söyleniyor! Parçacıkları çarpıştırmak için kullanılan CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın Higgs'i bulması onlara  13.25 billion (10^9) dolara mal oldu. Yani bu işler hem pahalı hem de çok zor oldu.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan sana çok güzel bir kitap önerim var. Kaynak olarak bırakıyorum. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta korkulacak hiçbir şey yoktur. Sadece anlaşılacak şeyler vardır. Şimdi, anlamak zamanıdır. Böylelikle daha az sayıda şeyden korkabiliriz.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder