Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden farklı ortamlarda ışık farklı hızlarla hareket eder?

Işığın hızı ortamdan ortama değişiyor. Bunun için bir sürü farklı açıklama duydum ve gördüm ama en aklıma yatanı youtube'da bir videodaki oldu. Fakat bu açıklama üniversitedeki hocamın söyledikleriyle çelişiyor. Neye inanacağımı şaşırdım açıkçası. Doğru olanı kaynaklarıyla gösterebilir misiniz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında bu konuda ki karışıklık sanırım sürat ve hız kavramlarının karıştırılmasından kaynaklanıyor. (işin uzmanı değilim ve fizik üzerine okumuyorum ancak bildiğim kadarıyla ve kendi anladığım biçimde anlatmaya çalışıcam)

Ortalama Sürat(bu durumda anlık sürata eşit çünkü ışığın hızı sabit): Alınan yol / Geçen Zaman

Ortalama Hız(bu durumda anlık hıza eşit çünkü çok küçük bir zaman aralığında incelediğimizde ışık, ışık hızı ile hareket ediyor olacaktır): Yer değiştirme / Geçen Zaman

Küçük bir örnekle anlatmaya çalışayım;

Kenarları 10M (M=3,00×108m (ışık hızının saniyede aldığı yol, kısaca M diyelim) uzunluğunda bir a, b, c eşkenar üçgenimiz olsun)

Kalanını paint üzerinden anlatmaya çalışıcam, bende karıştırmış yanlış olabilirim işin uzmanı değilim ancak umarım yardımcı olur :3

Ortalama sürat ve ortalama hız kavramlarını kullanırken karışıklık olabiliyor. Bazende Anlık hız ve ortalama hız kavramlarından dolayı böyle bir karışıklık oluyor. Ben bile anlatırken hepsini birbirine karıştırıp anlatıyorum :/

Kısaca anlık olarak ışığın hızı* hep sabit ve c ye eşit ancak ortalama hızı* değişken çünkü ortalama hız* yerdeğiştirmeye bağlı(alınan yola değil)

Eğer bir hatam veya bir karışıklık olduysa düzeltirseniz sevinirim.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Johannes Kepler, kendisinin yaptığı son derece hassas gözlemlerin, uzun yıllardır beslediği inançları ile uyuşmadığını gördüğünde, rahatsız edici olan gerçekleri kabul etti. Zorlu gerçeği, en kıymetli hayallerine tercih etti. Bilimin kalbinde yatan budur.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder